Pałac w Rogalinie

i

Autor: pixabay.com Pałac w Rogalinie

28 czerwca spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 i Bałkanów Zachodnich

2021-06-02 13:19

28 czerwca w Poznaniu i podpoznańskim pałacu w Rogalinie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich – poinformował w środę w Poznaniu wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

„W Poznaniu odbędzie się 28 czerwca spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej z ministrami państw zagranicznych krajów Bałkanów Zachodnich” – powiedział w czasie środowej konferencji prasowej Szynkowski vel Sęk.

Wskazał, że liczy, iż do grupy 10 szefów dyplomacji dołączą ministrowie spraw zagranicznych Słowenii i Chorwacji. „Będą obradować w Rogalinie, ale będą również uczestniczyć w Poznaniu w obchodach Poznańskiego Czerwca ’56, dzięki czemu te obchody w 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca zyskają międzynarodowy wymiar” – podkreślił.

Piosenki na Euro. Muzyczne hity kiedyś i dziś | ESKA XD - CD-ROOM #24

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Jak zaznaczył, spotkania z krajami Bałkanów Zachodnich są „pewnym procesem, który trwa”, a który ma sprawić, że deklaracja o otworzeniu negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią „nie jest deklaracją, która pozostaje jedynie na papierze”.

„Dzisiaj jest kilka państw w UE, które patrzą sceptycznie na integrację Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. W Grupie Wyszehradzkiej nie ma państw w ten sposób na to patrzących. Przeciwnie, naszym wspólnym mianownikiem jest chęć wspomagania Bałkanów Zachodnich na ich ścieżce do UE i robiliśmy to w trakcie naszej prezydencji w Procesie Berlińskim (inicjatywa, która wspiera współpracę regionalną Bałkanów Zachodnich, uzupełniając i wzmacniając politykę rozszerzenia Unii Europejskiej – PAP) robimy to cały czas konsekwentnie wysyłając sygnały, do tych krajów które są sceptyczne” – podkreślił polityk.

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?

Pytany o planowaną agendę spotkania Szynkowski vel Sęk powiedział, że ma ono być w swojej istocie jednodniowe, ale być może niektórzy ministrowie przyjadą na nie trochę wcześniej, bo szefowie dyplomacji państw Bałkanów Zachodnich zwyczajowo dyskutują w swoim gronie ws. tzw. „własnej koordynacji”.

Wyjaśnił, że głównym tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych będzie integracja krajów Bałkanów Zachodnich ze strukturami UE. "Integracja gospodarcza, polityczna, ale także społeczna. Chcemy wspomagać Bałkany w procesach reform, w procesie dostosowywania się jak chodzi o infrastrukturę, ramy prawne, ustrojowe funkcjonowania tych państw, żeby mogły one kroczyć ścieżką europejską" - powiedział.

Wiceszef MSZ przyznał, że na poznańskim spotkaniu Niemcy nie będą reprezentowane. „Ale to też z tego względu, że nie ma takiej tradycji w spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej z krajami Bałkanów Zachodnich, żeby poza ewentualnie Słowenią i Chorwacją, jako partnerami regionalnymi, żeby dołączały do tej grupy inne państwa" - wyjaśnił.