Mama

i

Autor: Canva

Społeczeństwo

Alienacja rodzicielska coraz większym problemem

2023-08-16 10:36

Alienacja rodzicielska to coraz większy problem w polskich rodzinach. Czym jest to zjawisko oraz jak niemu przeciwdziałać przeczytacie w poniższym artykule.

Coraz więcej przypadków alienacji rodzicielskiej

Natalia Trojanowicz, działająca od pół roku jako społeczna rzeczniczka praw dziecka zapowiada walkę z biernością sądów w zakresie alienacji rodzicielskiej. Według niej sędziowie sami zgłaszali niedostateczną wiedzę w temacie izolowania dzieci od kontaktów z jednym z rodziców. Nie zatrzymało to ich jednak przed wydawaniem takich wyroków:

- Nie możemy pozwolić na to, że te dzieci są latami katowane, izolowane dzięki bierności sędziów od swoich kochających rodziców. Będziemy się starać organizować jak najwięcej akcji uświadamiających. Społeczny Rzecznik Praw Dziecka jest taką formą oddolną. Jest odpowiedzią na brak reakcji naszego rządowego rzecznika praw dziecka, który nie robi nic. Mamy zajmować się pomoc dzieciom i ich rodzicom poszkodowanym przez sądy - powiedziała nam Natalia Trojanowicz.

Czym jest alienacja?

- Zgodnie z najnowszą definicją alienacja rodzicielska dziecka jest stanem psychicznym dziecka, w którym dziecko, którego rodzice znajdują się w sytuacji mocno konfliktowej, sprzymierza się z rodzicem preferowanym, odrzucając rodzica alienowanego i dzieje się to w sposób bezzasadny- tłumaczy Bogusława Dreszczyk ze Stowarzyszenia Nasze Dzieci Razem Przeciw Alienacji w Rodzinie. Jak dodaje problemy w polskim sądownictwie mogą wynikać ze zbyt małej świadomości społecznej na ten temat:

- W żadnym prawnym dokumencie alienacja rodzicielska się nie pojawia. Temat alienacji rodzicielskiej nigdy w Polsce nie został profesjonalnie zbadany. Najgorzej jest kiedy się idzie do sądu, dostaje się nawet określone orzeczenie sądowe dotyczące tak zwanych kontaktów. Kiedy zostaje się rodzicem nabywa się pewne prawa i obowiązki. Jednym z nich jest współwychowywanie dziecka. Aby to realizować muszę mieć dostęp do dziecka, ja muszę mieć możliwość spędzania z tym dzieckiem maksymalnie dużo czasu. - dodaje Dreszczyk

Odsetek dzieci w stanie alienacji rodzicielskiej cały czas rośnie. Jedyne polskie badania na temat alienacji rodzicielskiej zostały przerwane w 2006 roku na bardzo wczesnym etapie rozpoznania problemu. Zarówno Stowarzyszenie jak i inicjatywy Społecznej Rzecznik Praw Dziecka mają na celu zwiększenie wiedzy na ten temat.