Fast foody sprawiają, że jesteśmy grubsi i głupsi

i

Autor: pixabay.com/stevepb

ZDROWIE

Badania. Fast foody czynią nas nie tylko grubszymi, ale też głupszymi? Mają ograniczać nasze zdolności poznawcze

2023-07-06 13:57

Wnioski z tych badań mogą zaskoczyć. Wynika z nich, że jedzenie typu fast food nie tylko może doprowadzić nas do nadwagi czy otyłości, ale też ogranicza też nasze zdolności poznawcze. Tym samym niezdrowa dieta sprawia, że jesteśmy... głupsi.

Jesteśmy coraz grubsi. Rośnie liczba otyłych

Międzynarodowe organizacje związane ze zdrowiem od dłuższego czasu biją na alarm - ludzie są coraz grubsi, lawinowo rośnie też liczba otyłych. Prognozy są zastraszające. W perspektywie kilku lat w niektórych państwach nawet co drugi nastolatek będzie zmagał się z otyłością lub nadwagą. Najgorsza sytuacja, patrząc na ogół społeczeństwa, jest w USA. Pod koniec 2022 roku rządowe Centers for Disease Control and Prevention (CDC) poinformowało, że średnio długość życia Amerykanów znów spada. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są właśnie problemy związane z wagą.

Nadwaga i otyłość u młodych. Przyczyny

Powodów, przez które przybywa młodych zmagających się z nadwagą czy otyłością, jest kilka. Podstawowym jest niewłaściwa dieta. W Kanadzie zdecydowano się zakazać sprzedaży śmieciowego jedzenie w szkolnych sklepikach. Po pewnym czasie można było zaobserwować spadek wskaźnika BMI u dzieci. Problemem nie jest jednak tylko niezdrowe jedzenie czy fast foody kupowane na mieście. Wielu nastolatków źle odżywia się również w domach, spożywając za dużo cukrów czy tłuszczów.

Nie pomaga także brak aktywności fizycznej. Młode pokolenie najchętniej czas wolny spędza przed ekranem telewizora, komputera czy smartfona.

W maju 2023 roku opublikowano raport z badań, w którym uwypuklono niebezpieczny wpływ fast foodów na wskaźnik BMI u młodych ludzi w wieku 15-24 lata.

Jedzenie fast foodów sprawia, że jesteśmy grubsi. Według badań - także głupsi

Autorzy przywołanych badań, w tym Polak Krzysztof Karbownik, sprawdzili wpływ otwierania się restauracji typu fast food na zdrowie młodych Norwegów mieszkających w okolicy. Porównali wskaźniki BMI oraz zdolności poznawcze nastolatków i młodych mężczyzn w latach 1980-2007. Wyniki ich badań nie pozostawiają złudzeń - wychowujący się się w najbliższej okolicy restauracji typu fast food mają wyższy wskaźnik BMI. Zbyt wysoki wskaźnik BMI mówi kolejno o nadwadze, otyłości I, II i III stopnia.

Co ciekawe, zdaniem naukowców u tych samych ludzi można było zaobserwować również spadek zdolności poznawczych na etapie wczesnej dorosłości.

W badaniach przyjęto, że odległość od restauracji typu fast food i konsumpcja fast foodów są odwrotnie proporcjonalne, co oznacza, że im większa odległość między restauracją fast food a miejscem zamieszkania, tym mniejsze spożywanie posiłków z lokalu i odwrotnie. Wyniki poprawiały się u osób, które w promieniu 5-8 km od miejsca zamieszkania nie miały żadnej restauracji serwującej fast foody.

Szacunki naukowców sugerują, że dostępność restauracji typu fast food, mogła odpowiadać za 35% wzrostu średniego BMI oraz za 27% spadku średnich zdolności poznawczych wśród młodych Norwegów.

Tydzień na diecie fast food [EFEKTY] | ESKA XD - fitvlog #8