Centrum Szyfrów Enigma

i

Autor: poznan.pl

Miasto

Będzie nowa wystawa w Centrum Szyfrów Enigma. Ma popularyzować dziedzictwo kobiet

2024-08-01 11:12

Wraz z pierwszym weekendem sierpnia, w Centrum Szyfrów Enigma startuje nowa wystawa czasowa. To kolejna odsłona projektu edukacyjno-kulturalnego Szyfrodziewczyny. Celem inicjatywy jest interpretacja i popularyzacja dziedzictwa kobiet, które odegrały ważną rolę w historii, w dziedzinie szyfrów i kryptologii.

W Centrum Szyfrów Enigma poznamy dziedzictwo kobiet 

Wystawa pt. "Cipher_Girls" pokaże sukcesy Polek w tym m.in. ulubionej agentki Winstona Churchilla - Krystyny Skarbek czy pierwszej polskiej informatyczki Jowity Koncewicz. Wszystko w szerokim, międzynarodowym kontekście. Aranżacja ekspozycji nawiązuje do ikonicznego dzieła sztuki feministycznej "The Dinner Party" Judy Chicago. Wystawa jest skierowana do szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców, zwłaszcza dla młodych kobiet, które wiążą swoją przyszłość z naukami ścisłymi.

Dodatkowo na gości ekspozycji czeka specjalny program wydarzeń rozwijających zagadnienia na niej poruszane. Interesująco zapowiadają się edytony, czyli maratony edycyjne Wikipedii, kreatywne warsztaty plastyczne, wykłady i spotkania.

Wystawa w Centrum Szyfrów Enigma. Kim są Szyfrodziewczyny? 

Do głównych bohaterek wśród Szyfrodziewczyn należą Zofia Sokolnicka, emisariuszka działająca na rzecz Polski po wybuchu I wojny światowej, jedna z pierwszych posłanek na Sejm, mniej znana jako mistrzyni szyfrów. Hanna Malewska, wybitna polska pisarka, autorka kilkunastu powieści historycznych, zupełnie nierozpoznawalna dzisiaj jako kierowniczka Biura Szyfrów Zagranicznych ZWZ i AK, szefowa tzw. Karolinek - szyfrantek w Powstaniu Warszawskim. Interesującą postacią jest również znana z bicia rekordów świata w szybownictwie Wanda Modlibowska - również szyfrantka oraz Halina Ryffert, absolwentka matematyki na Uniwersytecie Poznańskim, profesorka akustyki, twórczyni jednoosobowej komórki szyfrów dla Głównej Delegatury Rządu dla ziem polskich włączonych do Rzeszy.

Do nowych bohaterek projektu należą, wspomniana wcześniej Krystyna Skarbek oraz pierwsza polska informatyczka - Jowita Koncewicz, nie mogło zabraknąć też Heleny Rasiowej - wybitnej polskiej matematyczki, która zajmowała się podstawami teoretycznymi informatyki i sztuczną inteligencją.

Do tego nie zabraknie wybitnych, kobiecych postaci z całego świata, takich jak Ady Lovelace - pierwszej programistki, Agnes Meyer Driscoll - pierwszej damy amerykańskiej kryptologii morskiej i pogromczyni japońskich szyfrów, Hedy Lamarr - wynalazczyni komunikacji bezprzewodowej, czy np. Margaret Hamilton - autorki oprogramowania do słynnej misji Apollo 11. 

Gdzie i w jakich godzinach odbędzie się wystawa?

Wejście na ekspozycję jest bezpłatne. Wystawę można obejrzeć w Centrum Szyfrów Enigma przy ul. Św. Marcin 78 do końca roku. W sierpniu ekspozycja będzie udostępniona dla publiczności w każdą sobotę i niedzielę, w godz. 12:00-19:00.

Najbardziej popularne kierunki na poznańskich uczelniach. Sprawdź!

QUIZ. Matematyka bez kalkulatora. Dzieci znają odpowiedzi, a Ty?

Pytanie 1 z 10
Pole kwadratu o boku długości 5 wynosi: