Ceny mieszkań w Poznaniu coraz wyższe. O ile wzrosły tym razem?
Nie mamy dobrych wiadomości dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad kupnem mieszkania. Ceny znowu poszły w górę. Spadku niestety w najbliższym czasie nie należy się spodziewać, samo utrzymanie poziomu cen nieruchomości będzie sukcesem. O czym rozmawialiśmy niedawno z profesorem Sławomirem Palickim z Uniwersytetu Ekonomicznego. O ile więcej zapłacimy tym razem?
W ostatnich tygodniach można było zaobserwować prawdziwy wysyp różnego rodzaju promocji. Tym samym można więc było odnieść wrażenie, że mieszkania wreszcie zaczęły tanieć. Tymczasem w listopadzie ich średnia cena metra kwadratowego poszybowała w górę aż o 4% w Trójmieście (do blisko 16,2 tys. zł/m kw.), o 2% w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (ok. 11,2 tys. zł/m kw.) i o 1% w Poznaniu (12,3 tys. zł/m kw.) - podaje rynekpierwotny.pl.
W części polskich miast ceny poszły w dół. To dobry prognostyk dla Poznania?
Jest na szczęście światełko w tunelu jeśli chodzi o ceny mieszkań. W części polskich miast za nieruchomość zapłacimy mniej. Niewielka, ale zawsze obniżka dotyczy Warszawy i Łodzi, w których zanotowano spadek cen o (o 1%), natomiast w Krakowie i Wrocławiu średnia cena za mieszkanie nie uległa zmianie.
Ceny mieszkań. Jak wygląda sytuacja względem poprzedniego roku?
Poznań nie wypada tak źle jeśli chodzi o podwyżki względem grudnia 2023 roku. Najwyższe zanotowano we Wrocławiu, gdzie cena za metr kwadratowy poszła w górę o 12%. Na drugim miejscu znalazła się Łódź, gdzie podwyżka wyniosła 10%, a podium uzupełniły ex aequo Poznań i Trójmiasto. Wzrost cen za metr kwadratowy w Stolicy Wielkopolski wyniósł 8%. Na kolejnych miejscach ex aequo Warszawa i Kraków, następnie Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska.
Najtańsze mieszkania w Poznaniu 2024. Gdzie najtańszy metr kwadratowy? Sprawdź!
Polecany artykuł: