Rogal świętomarciński: wartości odżywcze. Jak go zrobić?

i

Autor: Thinkstockphotos.com Rogal świętomarciński: wartości odżywcze. Jak go zrobić?

Wydarzenia

Ceny rogali świętomarcińskich w 2024 roku. Czy są wyższe niż w poprzednich latach?

2024-09-24 11:38

Rogal świętomarciński to niewątpliwie obok koziołków najbardziej rozpoznawalny symbol Poznania. Już niebawem o rogalach ponownie będzie głośno w całej Polsce - wszystko za sprawą imienin ulicy Św. Marcin i tradycyjnym zajadaniem się rogalami. Ile na kilka tygodni przed tym świętem kosztują rogale świętomarcińskie?

Czy charakteryzuje się oryginalny rogal świętomarciński?

Certyfikowany rogal świętomarciński jest wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Wyróżnia go kształt (ciasto zawijane w podkowę) i nadające mu charakterystycznego smaku składniki - m.in. ciasto półfrancuskie, biały mak, orzechy, rodzynki, kandyzowane owoce i aromat migdałowy. Waga smakołyku powinna mieścić się w przedziale 150-250 gramów.

Tradycyjnie wypiekany rogal świętomarciński został wpisany do "Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych" Unii Europejskiej w 2008 roku. Tym samym trafił na prestiżową listę regionalnych specjałów, które powstają z lokalnych surowców i według oryginalnych przepisów.

Oceny wypieków dokonuje Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, który co roku wręcza ich twórcom certyfikaty potwierdzające jakość.

W 2024 roku nadal czekamy na podanie tegorocznej listy piekarni z certyfikatami.

Ile w 2024 kosztują rogale świętomarcińskie?

Jak prezentują się ceny rogali świętomarcińskich w 2024 roku? Pod koniec września ceny za kilogram produktu są bardzo podobne. I tak np. w Cukiernia Piskorscy za kilogram musimy zapłacić 59,99 zł. Podobnie ceny wyglądają w innych cukierniach na terenie Poznania. Obecnie musimy się liczyć z cenami na poziomie 55-70 złotych za kilogram.

Przypomnijmy, że w okresie największego zainteresowania rogalami, czyli w okolicach 11 listopada w roku 2023, kilogram rogali kosztował od 55 do nawet 70 złotych. Wiele wskazuje na to, że za kilka tygodni ponownie możemy mieć do czynienia z takimi cenami.

Rogale świętomarcińskie - tradycyjnie od ponad 100 lat

Rogal świętomarciński jest jednym z symboli Poznania. W świadomości mieszkańców i turystów wyrób ten związany jest z obchodami dnia Św. Marcina przypadającymi na 11 listopada. Według jednej z legend prekursorem wypieku rogala był poznański cukiernik Józef Melzer, który namówił swego pracodawcę do rozdania rogali ubogim. Na ten pomysł Melzer wpaść miał w 1891 roku pod wpływem kazania proboszcza parafii Św. Marcina ks. Jana Lewickiego. Ksiądz zachęcał, by uczcić święto jakimś uczynkiem miłosierdzia skierowanym do niezamożnych mieszkańców Poznania.

Rogale świętomarcińskie - jak wyglądały ceny w 2023 roku?

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!