"Wiedźma" z Chwaliszewa była pierwszą ofiarą polowania na czarownice w Polsce
Chwaliszewo czekało na upamiętnienie tej historii ponad 500 lat. W parku Stare Koryto Warty stanął srebrny posąg wiedźmy. Miejsce nie jest przypadkowe.
Jedyny taki pomnik w Poznaniu
- W 1511 r. spalono pierwszą kobietę w Polsce oskarżoną o czary, to jest bardzo istotny szczegół, bo jak wiemy z historii, najważniejsza jest ta pierwsza zapałka wrzucona do beczki z benzyną, i tak było też w tym wypadku. Od tego momentu zapłonęły stosy w całym kraju. Ja wiedziałam, że wcześniej przewodnicy oprowadzając wycieczki opowiadali o tym zdarzeniu jak o legendzie, a to nie była żadna legenda, tylko to był fakt historyczny! Bardzo istotny dla życia naszego społecznego, publicznego, więc po prostu myślę, że obiekt tej klasy zrealizowany przez świetną, wybitną artystkę Alicję Białą, jest wart Poznania - mówiła inicjatorka powstania rzeźby Ewa Łowżył z KontenerArt.
W zamyśle, rzeźba ma nie tylko przypominać o przeszłości, ale też być symbolem, siły i równości kobiet w społeczeństwie. Mieszkańcy reagują pozytywnie. Zobaczcie co nam powiedzieli:
- no podobna do wiedźmy,
- odzwierciedla tą wiedźmę, podoba się,
- Oscara mi przypomina,
- wiedźmy mi to nie przypomina, ale jako instalacja artystyczna, myślę że fajne - mówili nam mieszkańcy Poznania
Pomnik powstał przy okazji festiwalu Malta. Możecie go zobaczyć w parku Stare Koryto Warty.
W Poznaniu rozpoczęła się 34. edycja Malta Festival: