Orłosęp w Nowy Zoo Poznań

i

Autor: Pixabay/Screen Facebook Nowe Zoo Poznań

Zwierzęta

Co dzieje się z orłosępem Rei del Causse? Nowe Zoo w Poznaniu odpowiada. Ptak "wyniki ma dobre"

2024-06-18 15:15

Wracamy do losów ogromnego ptaka widzianego na parapecie przy jednym z poznańskich mieszkań. Miesiąc temu orłosęp wzbudził zainteresowanie nie tylko mieszkańców stolicy Wielkopolski, ale i całej Polski! Co dzisiaj wiadomo o nowym mieszkańcu poznańskiego zoo?

W czwartek 29 maja internet obiegło nagranie z ogromnym ptakiem, spoczywającym na jednym z poznańskich parapetów. Wtedy cała Polska usłyszała o orłosępie (Gypaetus barbatus), który naturalnie nie występuje w Polsce. Ptaki te zamieszkują regiony górskie Azji i Afryki. Co wiadomo o osobniku, który odwiedził stolicę Wielkopolski? Mamy odpowiedź z Nowego Zoo w Poznaniu.

Orłosęp Rei del Cause tymczasowo przebywa w poznańskim zoo

Witam was, mam na imię, Rei del Cause. Jestem młodym, dwuletnim orłosępem brodatym. Wyklułem się we Francji, wy ludzie nazywacie ten region Górną Sabaudią. Zostałem wypuszczony na wolność w skalistych górach między Marsylią, Tuluzą a Carcasson - parku narodowym Grand Causses - informował w maju, ogród zoologiczny.

Wtedy też, dowiedzieliśmy się, że nie była to pierwsza podróż tego potężnego ptaka. - W ubiegłym roku podróżowałem po Niemczech, no i się trochę pogubiłem. Skończyło się w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt w Lauterbach. Znów wróciłem na południe Francji, no i przez Niemcy przeleciałem do południowej Polski, a potem skierowałem się na północ. Trafiłem na wasze miasto, ale byłem już dość wyczerpany, a na domiar złego zaczął lać deszcz i wiał bardzo silny wiatr. Wiecie, jestem już teoretycznie samodzielny, ale latanie w takich warunkach trochę mnie przerosło - podano.

"Rei del Causse odbudowuje masę ciała"

Właśnie ze względu na stan zwierzęcia, postanowiliśmy skontaktować się z Nowym Zoo, gdzie obecnie przebywa orłosęp. 

- O tym, co się stanie z orłosępem decydują koordynatorzy programu reintrodukcji tego gatunku. Na razie na bieżąco są informowani o kondycji i stanie zdrowia Rei del Causse, który odbudowuje masę ciała, jest nawadniany. Wyniki ma dobre - poinformował nas Remigiusz Koziński, kierownik Działu Edukacji i Wolontariatu Ogródu Zoologicznego w Poznaniu.

Czy ptak, ponownie będzie mógł szybować nad szczytami gór? - Prawdopodobnie, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, zostanie po raz kolejny wypuszczony w górach w południowej Francji. Trwa w tej chwili odbudowa populacji tych ptaków tam właśnie - dodał Remigiusz Koziński.

Trzymamy kciuki za nowego, tymczasowego mieszkańca Nowego Zoo!

Orłosęp w Poznaniu. Te memy stały się hitem:

Poznań to miasto muzycznych doznań. Oto najważniejsze zespoły ze stolicy Wielkopolski