Niezwykłe odkrycie poznańskich naukowców
Dr. hab. Anna Maria Kubicka i dr inż. Mikołaj Kaczmarski niezwykłą sytuację zaobserwowali na wierzbach użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie". Spotkanie ropuch na gałęziach drzew otwiera nowe perspektywy, jeśli chodzi o badanie zachowań tych zwierząt. Dotychczas były znane z poruszania się głównie po powierzchni gleby. Publikacja autorów ukazała się w czasopiśmie Dendrobiology wydawanym przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.
Opisując to niezwykłe odkrycie dotarliśmy do kilku podobnych obserwacji w zaledwie kilku lokalizacjach w Hiszpanii, Danii oraz w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich 20 lat. Zazwyczaj dotyczyły one jednak pojedynczych osobników przebywających na drzewach. Badania te były oparte na analizie baz danych zebranych m.in. podczas wieloletniego monitoringu orzesznic, niewielkiego ssaka z rodziny popielicowatych. Brytyjczycy wykazali, że ropuchy szare spotykane są także w budkach lęgowych i innych nadrzewnych kryjówkach (dziuple) - piszą dr. hab. Anna Maria Kubicka i dr inż. Mikołaj Kaczmarski.
Co ropuchy właściwie robią na drzewach?
Naukowcy podkreślają, że pomimo dość masywnej budowy ropuchy świetnie radzą sobie na drzewach. Te płazy nie posiadają przylg, ani innych struktur które ułatwiałby im takie czynności, pomocna okazuje się być struktura kory wierzby. Według badaczy zwierzęta mogą przebywać na wysokości, aby schować się przed dzikami, ich innym celem może być żerowanie na bezkręgowcach, takich jak: ślimaki, równonogi i różne owady. Do tego ucieczka przed suszą. W takich warunkach było to dla nich dobre środowisko, konary porastał mech, dzięki któremu dłużej utrzymywano wilgoć.
Takie zachowania mają być powszechne dla płazów
Dotychczas nie zwracano szczególnej uwagi na obecność płazów w takich miejscach. Jak się jednak okazuje takie zachowania mają być dla nich powszechne, jednak bardzo trudno wykrywalne ze względu na ich skryty tryb życia. Do tej pory w Europie zaobserwowano przynajmniej 6 gatunków płazów uważanych za typowo naziemne, na 14 gatunkach drzew. Naukowcy podkreślają, że lista może być dłuższa i należy przeprowadzić gruntowne badania.