Zaginięcie

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Policja

Coraz więcej zaginięć w Wielkopolsce. Mamy najnowsze dane policji

2025-02-19 11:59

Zaginięcia dotyczą osób w każdym wieku i w każdej części Polski. Tysiące ludzi co roku znika bez słowa. Na szczęście wiele z nich powraca do domów bardzo szybko, a zaginięcie było efektem nieporozumienia, bądź choroby. Są jednak przypadki, w których osoby zaginione znikają bez śladu na zawsze. Przyczyn zaginięć jest wiele. W Wielkopolsce w 2024 takich przypadków było więcej, niż przed rokiem.

Statystyki zaginięć w Wielkopolsce w 2024 roku

Zaginięcia ludzi, zarówno młodych, jak i starszych to ogromna trauma dla najbliższych. Brak wiedzy na temat bliskich powoduje ogromny smutek i strach. Co roku giną w całej Polsce i nie tylko tysiące ludzi. O statystyki za 2024 rok w Wielkopolsce zapytaliśmy Wielkopolską Policję. - W 2024 roku łącznie wszczęto 1157 zaginięć z czego nadal jest poszukiwanych 15 osób. - przekazał nam nadkom. Maciej Święcichowski z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Jak dodaje funkcjonariusz, najwięcej zaginięć zgłoszono w jednostkach podległych KMP Poznań, KMP Konin i KPP Piła.

Więcej zaginięć niż w 2023 roku!

Jak dodał Zespół Prasowy Wielkopolskiej Policji - W 2023 r. - 1135 wszczętych poszukiwań za osobami zaginionymi. Bardzo podobnie jak w 2024 r. - przekazują funkcjonariusze. Oznacza to, że w 2024 roku wszczęto o 22 procedur zaginięć więcej, niż w 2023. Na szczęście, jak widać według statystyk, aż 98,7 procenta poszukiwań zostało już zakończonych. Oczywiście, trzeba w to wliczyć niestety sytuacje, w których policjanci odnajdują osoby martwe.

Dlaczego dochodzi do zaginięć ludzi?

Powody zaginięć ludzi są bardzo różne, jednak powtarza się pewna ich grupa. Wyróżniane są cztery takie grupy. Jedną z tych grup są osoby starsze, chore na schorzenia związane z demencją, takie jak Alzheimer, czy miażdżyca. Kolejną grupą są osoby z chorobami natury psychicznej, czy w związku z próbą samobójczą. Kolejna grupa, to osoby z nałogami, takimi jak narkotyki, czy alkohol. Ostatnia grupa to dzieci. Tutaj ma to związek z młodzieńczym buntem, czy pierwszymi używkami.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym 800 70 22 22
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
  • pokonackryzys.pl

Zobaczcie, jak policjanci z Wielkopolski pomogli osobie w kryzysie bezdomności

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: