KIEDY WIRUS TRAFIŁ DO WIELKOPOLSKI?
Pierwszy przypadek koronawirusa w Wielkopolsce pojawił się jednak 9 marca. Wówczas w urzędzie wojewódzkim zwołano specjalną konferencję prasową, na którym poinformowano o tym fakcie. Pacjentka z Wielkopolski, która jako pierwsza miała koronawirusa znajdowała pod nadzorem lekarzy na oddziale zakaźnym Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Jej stan był poważny. Została przetransportowana ze Szpitala w Puszczykowie. Powtórne badanie próbki potwierdziło zakażenie koronawirusem. 17 osób, które miały kontakt z chorą, zostało poddanych kwarantannie domowej. Jak wiemy, obecnie liczny osób na kwarantannie są znacznie wyższe niż miały to miejsce rok temu.
PIERWSZA OFIARA W WIELKOPOLSCE!
12 marca zmarła pierwsza pacjentka z COVID-em w Wielkopolsce, była to 57-letnia kobieta. Przez cały czas trwania choroby jej stan określany był jako bardzo ciężki. Miała ona choroby współistniejące, lekarze utrzymywali ją w stanie śpiączki farmakologicznej. Kobieta zmarła nad ranem, 12 marca 2021. Koronawirusem zaraził się także mąż pacjentki oraz córka. Przypomnijmy, iż mąż pacjentki zmarłej z powodu koronawirusa był szafarzem w kościele w podpoznańskich Czapurach i sam był zakażony. Nie wiedział o tym, gdy w niedzielę rozdawał wiernym komunię świętą - przez to zdarzenie na kwarantannę trafiło wiele osób.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
WYCZEKIWANIA NA SZCZEPIENIA!
Przez cały czas trwania pandemii, cały czas trwały pracę na szczepionką. Temat szczepionek był numerem jeden, przez cały 2020 rok. Przyjście jej miało przyprowadzić normalność. Dziś jesteśmy już nieco mądrzejsi, i wiemy, iż na zaszczepienie całej populacji będzie potrzeba dużo czasu. A kiedy szczepienia rozpoczęły się w Wielkopolsce? Od niedzieli 27 grudnia trwają szczepienia na Covid-19. Jako pierwszy poddany im zostanie personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz uczelniana kadra i studenci kierunków medycznych.
- Szczepienie jest najskuteczniejszą formą przerwania łańcucha epidemicznego - tłumaczyprof.Iwona Mozer-Lisewska, ordynator Oddziału Zakaźnego w szpitalu miejskim im. Strusia. - Szczepionka jest całkowicie bezpieczna. Działa również na zmutowaną formę SARS-CoV-2, która się najbardziej rozprzestrzenia.
Wszyscy pozostali dorośli od 15 stycznia mogą zgłosić chęć przyjęcia szczepionki. Odpowiedni formularz zostanie umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie. Osoby, które go wypełnią, będą musiały podać adres mailowy i potwierdzić zgłoszenie. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla grupy, do której należą, na podany adres mailowy przyjdzie informacja, że e-skierowanie jest już wystawione. Dopiero wtedy będzie można zarejestrować się na konkretny termin.
Uwaga! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online to nie to samo, co rejestracja. Dopiero kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy - wystawione będzie skierowanie i będzie można się zarejestrować.