Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Co na to polskie firmy? Wyniki badania
Firma Herbapol Poznań zapowiedział kilka tygodni temu stopniowe przechodzenie na czterodniowy tydzień pracy. - Herbapol Poznań tworzą ludzie i to właśnie nasi Pracownicy są największą wartością i filarem jej działalności, dlatego wprowadzamy szeroko zakrojone działania mające na celu zadbać o ich dobrostan - przekazała marka w mediach społecznościowych.
Teraz Polski Instytut Ekonomiczny postanowił zapytać krajowe firmy o możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania. Ponad połowa z nich (51%) uważa, że specyfika ich pracy przekreśla szanse na wdrożenie krótszego tygodnia pracy.
- W grupie firm średnich twierdziło tak 52% respondentów, zaś w grupie dużych 47% Zaledwie co dwudziesta (5%) średnia oraz co dwunasta (8%) duża firma była gotowa rozważyć wprowadzenie tego rozwiązania, zaś w sferze planów skrócenie tygodnia pracy jest u 8% średnich i 10% dużych przedsiębiorstw - podkreślono.
Z wyników badań opublikowanych w najnowszym wydaniu "Tygodnika Polskiego Instytutu Ekonomicznego" wynika też, że 1/3 z zapytanych firm, choć uważa rozwiązanie za realne do wprowadzenia, nie myśli o jego wdrożeniu (36% dużych i 35% średnich firm).
Czterodniowy tydzień pracy w Europie i na świecie. Gdzie wprowadzono pilotaż?
W artykule autorzy badania podkreślają, że kolejne państwa testują wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, np. Japonia, Hiszpania, Szkocja, Wielka Brytania czy Belgia. Najszerzej pilotaż wdrożono w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, 51% firm, które wzięły udział w eksperymencie, zdecydowało się wprowadzić to rozwiązanie na stałe.
- Bezpośrednio po zakończeniu pilotażu było to 30%. Średni tygodniowy czas pracy w badanych organizacjach spadł z 38,2 do 31,6 godzin. Pozytywny efekt na dobrostan pracowników potwierdziło 82% badanych, zaś połowa (50%.) odnotowała spadek rotacji pracowników - czytamy.
Najlepiej płatne zawody, do których nie potrzeba ci studiów. Sprawdź koniecznie!