Miasto przyjazne kierowcom: na jakiej podstawie powstaje ranking?
Na jakiej podstawie powstaje wspomniany ranking? Każde miasto jest oceniane w różnych kategoriach, a końcowy wynik punktowy decyduje o tym, które z nich jest najbardziej przyjazne dla zmotoryzowanych Polaków. Jakie to kategorie?
- średnia osiągana prędkość jazdy w centrum i na jego obrzeżach,
- liczba zgłoszonych kolizji,
- dostępność infrastruktury parkingowej,
- ceny paliw,
- koszty ubezpieczeń
- koszty wymiany opon.
- dostępność systemów carsharingowych i infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych
- udogodnienia związane z infrastrukturą Park N Go oraz Park N Ride, dodane do puli w tym roku.
Podobnie jak w poprzednim roku dziewiętnaście miast podzielono na dwie grupy - powyżej oraz poniżej 300 tys. mieszkańców. Następnie zebrano oraz przeanalizowano wszystkie dane, by uzyskać jak najbardziej miarodajne i sprawiedliwe wyniki.
- Przyglądamy się średnim prędkościom jazdy w centrum i poza nim, liczbie zgłoszonych kolizji czy funkcjonowaniu stref płatnego parkowania. Oprócz tego poruszamy temat kosztów eksploatacji samochodu. Porównujemy ceny paliw, koszty wymiany opon oraz sprawdzamy, gdzie można liczyć na najniższe stawki OC. Patrzymy też na rozwój sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz dostępność usługi carsharingu - relacjonowała Iza Maciejko-Osmańska z serwisu Oponeo.
Ranking dla miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców. Które jest najbardziej przyjazne?
Które jest najbardziej przyjazne? Gdańsk. I to trzeci raz z rzędu, więc nie powinno to być zaskoczeniem. Na pozostałych miejscach podium znajdują się Bydgoszcz i Kraków. Które miejsce zajął Poznań? Ósme. Według rankingu gorzej jest tylko we Wrocławiu.
- Gdańsk
- Bydgoszcz
- Kraków
- Szczecin
- Warszawa
- Łódź
- Lublin
- Poznań
- Wrocław
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł:
Poznań Motor Show 2024: Oto najpiękniejsza samochody!