Dworzec w Poznaniu

i

Autor: PKP S.A./P. Krzywicki Dworzec Poznań Główny. Inwestycja została wybudowana w ramach pierwszego etapu realizacji Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego

Wielkopolska

Czy Poznań przyjmie imigrantów? Jednoznaczna odpowiedź prezydenta miasta

2024-02-20 11:19

- Czy Poznań będzie przyjmował imigrantów nielegalnie przybyłych na teren Unii Europejskiej? - takie pytanie w interpelacji zadała radna Klaudia Strzelecka. Do zapytania radnej odniósł się prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Imigranci będą rozlokowani w Poznaniu? Obawy radnej

Radna w zapytaniu odnosi się do przyjętego w dniu 20 grudnia przez Komisję Europejską tzw. paktu migracyjnego, który jej zdaniem ma skutkować rozdzieleniem przybyłych nielegalnie imigrantów na teren Unii Europejskiej (m.in. do: Włoch, Hiszpanii, Grecji) i relokowaniem ich do krajów wspólnoty, w tym Polski. Radna powołując się na informacje "w przestrzeni publicznej", twierdzi że w pierwszej kolejności Polska ma przyjąć 3 tys. nielegalnych imigrantów. Imigranci będą potrzebować miejsca do mieszkania, miejsc pracy i jakiejś formy adaptacji. Strzelecką interesuje jaki jest stosunek prezydenta Poznania i podległych mu do kwestii ewentualnego przyjęcia wspomnianych imigrantów.

Radna poprosiła o szczegółowe odpowiedzi odnośnie na następujące kwestie: czy prezydent Miasta zgodził się na przyjęcie imigrantów nielegalnie przybyłych na teren UE do Poznania? Czy obecnie prowadzone są, były, bądź są planowane rozmowy na ten temat; oraz ile imigrantów miasto Poznań jest w stanie przyjąć. Dodatkowo, Klaudia Strzelecka interesuje się możliwością przydzielenia imigrantom mieszkań komunalnych, w tym kontekście zwracając uwagę na sytuację mieszkańców Poznania oczekujących na przydzielenie lokalu. Wreszcie, radna pyta o ewentualne plany przygotowania programu adaptacji dla imigrantów oraz źródła finansowania tego programu.

Jednoznaczna odpowiedź prezydenta Jaśkowiaka

Na wstępie odpowiedzi radnej, prezydent Jacek Jaśkowiak zwrócił uwagę, że polityka migracyjna nie należy do zadań samorządu gminnego. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym Miasto Poznań realizuje zadania własne gminy wymienione w art. 7 tej ustawy. Nałożenie nowych zadań na gminę, tzw. zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, wymaga delegacji ustawowej.

- Chcę też zwrócić uwagę, o czym zapewne Pani Radna wie, że prace nad tzw. paktem migracyjnym nie zostały jeszcze zakończone. Przedstawiciele krajów członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie głównych elementów politycznych paktu w sprawie azylu i migracji. Wymaga to jednak przegłosowania i przyjęcia aktów prawnych. Tym samym nie ma przepisów krajowych w tym zakresie, ani obowiązków nałożonych na samorządy gminne. Udzielenie przeze mnie jako Prezydenta Miasta wyczerpujących odpowiedzi na pytania Pani Radnej w świetle powyższego nie jest możliwe - napisał prezydent.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!