Resort pracy analizuje możliwość ozusowania umów zleceń oraz przynajmniej części umów o dzieło. To wykonanie części kamienia milowego z KPO, zgłoszonego Komisji Europejskiej przez polską administrację, dotyczącego walki z segmentacją rynku pracy.
Rynek pracy: Te umowy zostaną oskładkowane!
Od przyszłego roku ma zostać wprowadzony obowiązek objęcia wszystkich umów zleceń składkami na ubezpieczenia społeczne, bez względu na osiągane dochody. Teraz składki trzeba opłacać przynajmniej do poziomu minimalnego wynagrodzenia. Zleceniodawca ma obowiązek zgłoszenia pracownika-zleceniobiorcy do ZUS, o ile ten nie jest już ubezpieczony u innego pracodawcy.
Po zmianach zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy trzeba będzie opłacać składki od wszystkich kolejnych umów cywilnoprawnych. Wyjątkiem mają być jedynie umowy-zlecenia podpisywane z uczniami i studentami do 26. roku życia.
Co zmiany te oznaczają w praktyce? Jeśli wejdą one w życie, do wszystkich którzy pracują na takich umowach będzie po prostu wpływać mniej środków na konta.
To już kolejna próba podejścia do reformy
O zmianach tych wiadomo już od dawna. Jednak w ostatnim czasie nie udało się ich wprowadzić w życie. Kamień milowy A71G zakładał, że reforma wejdzie w życie już w 2023 roku, jednak rząd PiS odkładał jej realizację w czasie przede wszystkim z uwagi na pandemię COVID-19. Teraz nie będzie już odwrotu, ponieważ o wprowadzenia tych zmian zależy wypłata Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Zmiany mają wejść w życie już od początku przyszłego roku.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł: