Czy Twoja łazienka jest bakterioodporna?
O czym pamiętać projektując łazienkę, by uchronić się przed bakteriami? Obecna epidemia przypomina nam jak ważna jest kwestia profilaktyki antybakteryjnej – szczególnie w naszym najbliższym otoczeniu. Chronić się przed bakteriami w domu możemy na wiele sposobów – w tym również odpowiednio przygotowując do tego naszą łazienkę. Dlatego przy okazji urządzania się lub remontu warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy, które pomogą nam zwiększyć naszą przeciwbakteryjną ochronę.
To, że łazienka jest miejscem, gdzie pojawia się wiele bakterii to nic nadzwyczajnego – w końcu to tu pozbywamy się ich z powierzchni ciała. Pytanie: co dzieje się z nimi dalej? Niestety często część z nich trwale osadza się na łazienkowych powierzchniach i stamtąd rozchodzi po reszcie mieszkania. Może do tego dochodzić nawet przy regularnym sprzątaniu łazienki.
Dlaczego i jak temu zapobiegać? Oto 4 podstawowe kryteria, na które zwracać uwagę wyposażając antybakteryjną łazienkę:
- Materiał, z którego są produkty sanitarne
- Design
- Możliwości konserwacji
- Posiadane certyfikaty
Materiał, z którego wykonane są produkty
Po pierwsze – materiał, z którego zrobiony jest produkt. Wiele materiałów, z których wykonane są np. wanny lub umywalki, w rzeczywistości posiada mikropory i chropowate powierzchnie, na których zagnieżdżają i rozmnażają się bakterie. Taka powierzchnia powoduje, że nawet gdy przetrzemy je szmatką np. z mleczkiem do czyszczenia – nie usuniemy bakterii schowanych w zgłębieniach. Dlatego na rynku coraz bardziej popularne stają się materiały zaprojektowane tak – by uniemożliwić bakteriom trwałe osadzenie się na powierzchniach. Są idealnie gładkie i nie mają niewidocznych dla oka szczelin czy mikrootworów – dzięki temu bakterie nie mają gdzie wnikać i mogą zostać skutecznie usunięte za pomocą szmatki i zwykłego środka czyszczącego. Przykładem takiego materiału jest Mineral Composite (firmy Marmite) często nazywany ceramiką XXI wieku z racji na swoje właściwości i proces produkcji. Wnętrze, wykonane ze skały dolomitowej składającej się z węglanu wapnia i magnezu pokryte jest specjalną nanopowłoką ze specjalnie zaprojektowanej żywicy. Dzięki niej powierzchnie wanien, brodzików i umywalek wykonanych z Mineral Composite są idealnie gładkie i pozbawione
jakichkolwiek porów i mikrootworów, w których gromadziłyby się bakterie. Co ciekawe, z bardzo podobnego materiału wykonane są powierzchnie kadłubów jachtów i skrzydła elektrowni wiatrowych, co daje im odporność na warunki atmosferyczne oraz mogące powodować korozję mikroelementy zawarte wodzie i powietrzu. Po drugie – przyjrzyjmy się jak zaprojektowany jest produkt. Bakterie uwielbiają gromadzić się w zakamarkach armatury – w rynienkach, wgłębieniach, żłobieniach na mydło czy wypłaszczeniach przy odpływie. Warto np. zwrócić uwagę, czy wypuszczając wodę z wanny czy brodzika, dookoła odpływu przez jakiś czas pozostaje mała „kałuża – to znak, że w tym miejscu bakterie z wody mają szansę osadzić się na dłużej. Sanitariaty powinny być zaprojektowane tak, by bakterie nie miały gdzie się osadzać i żeby wszędzie łatwo było dotrzeć przy czyszczeniu. Wybierajmy armaturę, w której dominują powierzchnie gładkie, proste, pozbawione miejsc, w których brudna woda mogłaby się zatrzymać lub do których szczególnie ciężko dotrzeć szmatką lub szczotką.
Powierzchnie wanien, brodzików i umywalek wykonanych z Mineral Composite są idealnie gładkie i pozbawione jakichkolwiek porów i mikrootworów, w których gromadziłyby się bakterie.
Regularna konserwacja
Jeśli coś przychodzi nam łatwo – robimy to częściej. Trudne rzeczy odkładamy na później. Ze sprzątaniem łazienki jest tak samo. Lepiej sprzątać ją częściej łagodnymi środkami, niż raz na jakiś czas szykować się na bitwę z zabrudzeniami z użyciem „ciężkiej” chemicznej artylerii. I tu znowu wraca kwestia materiału – szukajmy takiego, który jest odporny na trwałe zabrudzenia – np. na takie środki jak np. farba do włosów czy lakier do paznokci. Jeśli takie plamy będzie można łatwo zmyć zwykłymi środkami czystości takimi jak mydła czy mleczka, to będziemy robić to częściej i bakterie nie będą miały czasu się rozmnażać.
Certyfikaty jakości
Na koniec wybierając produkt warto zorientować się, czy był odpowiednio przebadany i czy posiada odpowiednie certyfikaty. Część firm poddaje swoje produkty rygorystycznym testom, żeby sprawdzić ich antybakteryjne właściwości. Mówi XX odpowiedzialna za kontrolę jakości w Marmite: W Marmite do testowania powierzchni Mineral Composite wykorzystujemy wsparcie niezależnego laboratorium. W warunkach laboratoryjnych, produkty pokrywane są bakteriami m.in. gronkowca i koli i zostawiane na minimum 24 h. Po tym czasie sprawdzamy jaka część bakterii zostaje na powierzchni po zastosowaniu zwykłego środka czyszczącego. Z kilkudziesięciu albo w niektórych przypadkach kilkuset jednostek bakterii na cm kw, nie zostaje nic lub prawie nic. Dlatego materiał Mineral Composite posiada certyfikat ISO 22196.
Marmite: Tu urządzisz łazienkę!
Miliony umywalek, setki tysięcy brodzików i tysiące wanien produkowanych ROCZNIE tuż obok Poznania i niedaleko Międzychodu trafia do łazienek na całym świecie. Dwie świetnie prosperujące fabryki w Zakrzewie i Łowyniu to fundament firmy Marmite, firmy z 40-letnią tradycją. Nasze produkty wysyłane są na tereny 5 kontynentów (Afryki , Australii, Azji, Europy oraz Ameryki Północnej), a ostatni rok pokazał, że Marmite to silny lider w branży sanitarnej.
Marmite: Praca czeka na specjalistów!
Wraz z szybkim rozwojem i zdobyciem nowych rynków, Marmite poszerza swoje struktury i poszukuje nowych pracowników o czym możecie dowiedzieć się słuchając radia Eska.
Marmite proponuje konkurencyjne warunki, tj. :
- stabilne zatrudnienie,
- bogaty wachlarz benefitów,
- transport pracowników z:
- Poznania,
- okolic Grodziska Wlkp.,
- Opalenicy,
- Buku,
- Dusznik ,
- Międzychodu,
- Sierakowa
- Kwilcza.
Szukamy kandydatów na stanowiska:
- pracownik produkcji,
- pracownik wsparcia produkcji,
- magazynier,
- elektromechanik,
- automatyk,
oraz na stanowiska specjalistyczne i inżynieryjne.
Szczegóły aktualnych ofert pracy znajdziecie na stronie www.marmite.eu/pl/kariera/
lub pod numerem telefonu
Zakrzewo k/Poznania tel. 880349195
Łowyń k/Międzychodu tel. 607688762