Rozkopany Stary Rynek w Poznaniu

i

Autor: PIM Poznań

Kultura

Czy wiesz kim byli ludzie, którzy tworzyli Poznań setki lat temu? Oto wyjątkowa wystawa w Galerii Śluza

2023-06-30 13:30

Jesteście ciekawi, kto odpowiada za kulturę picia kawy w stolicy Wielkopolski lub jaki wpływ miała kontrreformacja na tradycje teatralne miasta? Na te pytania i wiele innych da Odpowiedzi na te wszystkie pytania będzie można znaleźć na wyjątkowej wystawie, która już 30 czerwca otwiera się w Galerii Śluza.

Ekspozycję "Siła Spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań" będzie można oglądać w Galerii Śluza od piątku, 30 czerwca, od godz. 19:00.

Skąd pomysł na wystawę?

Wystawa stawia pytania o to, skąd pochodzili ludzie, którzy ostatnie 770 lat tworzyli stolicę Wielkopolski. Nie była to wyłącznie ludność lokalna - ale także przybysze, którzy wywarli ogromny wpływ na jej rozwój. To właśnie ich wzajemne spotkania sprawiły, że dziś Poznań jest ważnym, tolerancyjnym i otwartym miastem – czytamy w serwisie poznan.pl.

Ekspozycję podzielono na pięć części, każda z nich jest poświęcona odrębnym tematom: osadnicy, handel, architektura, nauka i życie codzienne.

Pierwszy z nich skupia się na osadnikach ze Śląska i Saksonii, którzy zaoferowali Piastowskim książętom swoją wiedzę i umiejętności związane z zakładaniem miast. Z kolei druga część przybliża poznański handel. Na miejskim rynku kupowano i sprzedawano m.in. wina, przyprawy korzenne, drogie tkaniny, biżuterię czy broń.

Architektura to kolejny obszar, jakiemu poświęcono ekspozycję. Przez wiele wieków władze miasta, zamożni patrycjusze, duchowieństwo czy szlachta, pragnęli fundować okazałe gmachy.

Następnie miasto, które zawsze potrzebowało ludzi wykształconych - urzędnicy musieli znać prawo, lekarze - medycynę, a kupcy - rachunki i języki obce. Dlatego kolejna sala skupia się na nauce. Program kolegium jezuickiego, które kształciło wielkopolan w XVI-XVIII wieku oparty był o program opracowany w Rzymie, wnosząc do niego lokalne elementy – informuje serwis poznan.pl. Pamiętajcie, że podczas wystawy możecie również zobaczyć część poświęconą życiu codziennemu.

Wystawa będzie dostępna w języku polskim, angielskim i ukraińskim do 26 listopada. Wstęp wolny.

Kicz, czy sztuka? Mieszkańcy Opola jasno o złoto niebieskich lwach.