Kopuły przy drogach. Czym są?
Czym są tajemnicze kopuły, które bardzo często spotkać możemy przy drogach kiedy podróżujemy autem? Charakterystyczne budowle przyciągają nasz wzrok. Często zastanawiamy się, co znajduje się w ich środku. Odpowiedź na to pytanie jest banalna.
Kopuły przy drogach to Kopuła Fitzpatricka. Jest to charakterystyczna budowla służąca do magazynowania soli drogowej oraz soli z piaskiem, przeznaczonych do utrzymywania ciągów komunikacyjnych w warunkach zimowych. Dlaczego obiekty te mają tak charakterystyczny kształt? Konstrukcja tego magazynu pozwala na uniknięcie zanieczyszczenia wód gruntowych spowodowanego „wymywaniem” soli przechowywanej w odkrytych hałdach, a także na zapobieganiu powstawania ubytków tych substancji podczas opadów atmosferycznych.
Kupuły Fitzpatricka mają przeważnie 30 m średnicy oraz 15 m wysokości. Dzięki takim rozmiarom do wnętrza można bez problemu wjechać samochodem ciężarowym lub dużą ładowarką, a zgromadzić można aż 7 tys. ton soli.
Kopuły przy polskich drogach. Ile ich jest?
Według najnowszych danych w całej Polsce GDDKiA ma 283 magazyny soli (nie wszystkie o kształcie kopuł), które mogą pomieścić w sumie ok. 450 tys. ton soli.
Co ciekawe konstrukcja tych magazynów została opracowana w latach 60. XX w. i opatentowana przez Kanadyjczyka Johna Fitzpatricka, byłego lekkoatletę i uczestnika Letnich Igrzysk Olimpijskich 1928.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!