Lekarz

i

Autor: pixabay

Zdrowie

Do tych lekarzy w Polsce czeka się najdłużej. Znamy dane z nowego raportu

2025-01-13 15:03

Znamy wyniki z raportu Barometr WHC. Sprawozdanie powstało w ramach działalności Fundacji Watch Health Care, a jego celem jest przedstawienie zmian w zakresie dostępu do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce. Analizie poddano dane zebrane w w październiku i listopadzie 2024 roku. Autorzy chcieli pokazać sytuację w ochronie zdrowia widzianą oczami pacjenta. Do jakich lekarzy w naszym kraju czeka się najdłużej?

Raport Barometr WHC. Ile czeka się w Polsce na świadczenie zdrowotne?

Według danych zebranych przez Barometr WHC od października/listopada 2024 roku czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne wynosi 4,2 mies. Zatem od lipca/sierpnia 2023 roku nastąpiło wydłużenie czasu oczekiwania o 0,7 mies. Przedstawiona zmiana pokazuje wyraźne pogorszenie w dostępie do świadczeń. Obecny czas oczekiwania jest najdłuższym odnotowanym do tej pory okresem przez Fundację.

Raport Barometr WHC. Do tych lekarzy czeka się najdłużej 

Jak wskazuje raport Barometr WHC najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenia w dziedzinie chirurgii plastycznej, gdzie średni czas oczekiwania wyniósł 9,9 miesiąca. Długo w kolejce również będziemy czekać do świadczeń z zakresu neurochirurgii (9,1 mies.) oraz otolaryngologii dziecięcej (8,9 mies.), natomiast najszybciej skorzystamy z świadczeń z zakresu radioterapii onkologicznej (0,5 mies.) oraz neonatologii (0,8 mies.). Nieznacznie ponad miesiąc (1,1 mies.) poczekają pacjenci na świadczenia zakresu medycyny paliatywnej oraz chirurgii onkologicznej.

Raport Barometr WHC. Do jakich specjalistów najbardziej wydłużył się czas oczekiwania?

Autorzy raportu podają, że w porównaniu z poprzednim badanym okresem (tj. lipiec/sierpień 2023) czas oczekiwania najbardziej wydłużył się w dziedzinach, takich jak: geriatria (o 2,5 mies.), endokrynologia(o 2,4 mies.), immunologia (o 2,0 mies.), otolaryngologia (o 2,0 mies.), chirurgia ogólna (o 2,0mies.) oraz reumatologia (o 2,0 mies.).

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:

Raport Barometr WHC. Jak długo trzeba czekać do lekarza specjalisty?

Aby uzyskać poradę specjalisty trzeba poczekać średnio 4,3 mies. W porównaniu do poprzedniego Barometru (stan na lipiec/sierpień 2023 r. – 3,7 mies.) odnotowano wzrost w oczekiwaniu dostępu do lekarzy specjalistów o 0,6 mies. Najdłuższy czas oczekiwania dotyczy wizyt u angiologa (13,9 mies.), endokrynologa (12,1 mies.) oraz chirurga naczyniowego (11,6 mies.). Największą poprawę w dostępie do specjalistów względem poprzedniego analizowanego okresu odnotowano dla wizyt do: kardiologa dziecięcego (spadek o 2,7 mies.), ortodonty (spadek o 1,8 mies.), kardiochirurga (spadek o 1,6 mies.) oraz otolaryngologa (spadek o 1,6 mies.).

Raport Barometr WHC. Jak wygląda dostęp do badań diagnostycznych?

Wyniki uzyskane przez Fundację WHC wskazują, że średnio na badanie diagnostyczne czeka się 3,1 mies. Jest to dłuższy czas oczekiwania w porównaniu do odnotowanego na przełomie lipca/sierpnia 2023 r., który wyniósł 2,5 mies. Wśród wszystkich zweryfikowanych przez Fundację WHC świadczeń diagnostycznych najdłuższy czas oczekiwania odnotowano w odniesieniu do biopsji guzków tarczycy (8,4 mies.), USG tarczycy (8,1 mies.) oraz badania elektroneurograficznego (ENG) (6,9 mies.).

Poznań: Nowoczesne technologie w szpitalu im. J. Strusia. Sprawdź!