Niektóre porodówki w Wielkopolsce miały zostać zamknięte?
Jeszcze w sierpniu informowaliśmy Was o sytuacji wielkopolskich porodówek. Z roku na rok liczba porodów drastycznie spada. W związku z tym, że rodzi się coraz mniej dzieci, Ministerstwo Zdrowia opracowywało projekt ustawy, która miała określać kryteria, zasądzające o dalszym losie porodówek. Niektóre z punktów były zagrożone.
W projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzone zostaną modyfikacje. Tym samym jak wynika z nowych założeń, granicą opłacalności funkcjonowania oddziału ginekologiczno-położniczego jest przyjmowanie... 400 porodów rocznie. W tamtym czasie pytaliśmy, czy to oznacza, że punkty, które nie będą w stanie spełnić tego kryterium zostaną zamknięte?
Dopóki mowa jest o projekcie zmian w ustawie, który jest dopiero w fazie konsultacji społecznych, nie będziemy komentować. Na chwilę obecną, nie sposób przewidzieć, jak finalnie będzie wyglądała ministerialna propozycja zmian i czy kryterium ilościowe będzie jedynym, które legislatorzy wezmą pod uwagę. Za wcześnie by mówić o decyzjach w sprawie wygaszania działalności konkretnych porodówek - powiedział nam w sierpniu ur., rzecznik prasowy NFZ.
Ranking fundacji "Rodzić po ludzku"
Ciekawe jednak, że na liście porodówek do likwidacji, znalazło się sześć punktów z Wielkopolski: w Ostrzeszowie, Gostyniu, Złotowie, Chodzieży, Obornikach i w Turku. A dodajmy, że według głosów kobiet, na podstawie których powstał ranking fundacji "Rodzić po Ludzku", porodówka w Ostrzeszowie została wyróżniona w zestawieniu „TOP3 województwa 2024”!
Jakie aspekty, podczas tworzenia rankingu, brano pod uwagę? Wyróżniono szpitale, które zdaniem kobiet, oferują: opiekę na wysokim poziomie, przestrzegają standardów opieki okołoporodowej i respektują prawa pacjenta.
Przez cały 2024 rok Fundacja Rodzić po Ludzku prowadziła kampanię „Głos Matek” – stały monitoring opieki okołoporodowej. Każdego dnia kobiety po porodzie dzieliły się swoimi doświadczeniami, wypełniając szczegółową ankietę na temat pobytu w szpitalu. Dzięki tym danym Fundacja publikuje ranking szpitali, dostępny na www.gdzierodzic.info, pomagając kobietom świadomie wybierać miejsca do porodu - podano w komunikacie.
To najlepsze porodówki w Wielkopolsce. Kobiety wybrały
Poniżej znajdziecie listę placówek, które w 2024 roku otrzymały najwyższe oceny od kobiet. Są to szpitale, które co najmniej raz znalazły się w kategorii "TOP10 w Polsce" lub "TOP3 województwa" uzyskując ocenę minimum 75/100, w Rankingu Szpitali „Gdzie Rodzić po Ludzku” 2024. Wielkopolskie placówki znalazły się w rankingu "TOP3 województwa".
Oto najlepsze porodówki w Wielkopolsce 2024
Kobiety wskazywały następujące placówki:
- Międzychód - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie
- Ostrzeszów - Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia sp. z o.o.
- Szamotuły - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Szamotuły
- Trzcianka - Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance
Co o tym sądzicie?
Najpopularniejsze imiona żeńskie nadane dzieciom w Wielkopolsce w 2024 roku: