Polacy jeżdżą pracować za granicą?
Tuż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, oraz do Strefy Schengen Polacy masowo ruszyli do pracy sezonowej za granicą. Dawniej było to związane z brakiem pracy i perspektyw w kraju, dzisiaj to głównie chęć szybszego i większego zarobku w krajach o wyższych pensjach niż nad Wisłą.
Kto wyjeżdża na pracę sezonową?
Dawniej wiek nie miał takiego znaczenia, jeśli już, były to już osoby wykształcone. Dzisiaj to głównie uczniowie i studenci, którzy chcą zarobić na wakacje, bądź na samodzielne życie na studiach. Przy okazji wybierają kierunki często takie, by pracę łączyć ze zwiedzaniem ciekawych turystycznie miejsc. Głównie są to mieszkańcy województw: opolskiego, dolnośląskiego i pomorskiego. To od 21 do 50 tysięcy osób na województwo. Co ciekawe z Podlasia w 2023 roku było to zaledwie... 6 osób.
Dokąd Polacy wyjeżdżają na pracę sezonową?
Długość takiego wyjazdu to najczęściej do 3 miesięcy, choć dość często zdarzają się wyjazdy od kwartału do pół roku. Główne kierunki nieznacznie się zmieniły. Lideruje Holandia, na drugim miejscu Niemcy, na trzecim Cypr. Dalej są także: Austria, Dania, Norwegia, Francja, Wielka Brytania, Szwajcaria i Irlandia. Liczba osób, które jeżdżą na pracę sezonową stale rośnie od końca pandemii.
Zobaczcie, dlaczego Polacy spóźniają się do pracy
Polecany artykuł: