Praca sezonowa

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Praca

Gdzie Polacy jeżdżą pracować sezonowo? To kierunki nowe, czy te same od lat?

Praca sezonowa dawniej była domeną osób, które w ciągu roku miały problem ze znalezieniem stałej pracy w Polsce, zwłaszcza przy wysokim bezrobociu. Dzisiaj za granicę na sezonowe prace jeździ głównie młodzież licealna i studencka, która chce zarobić na wakacje, lub na życie studenckie. Czy jednak nadal jeżdżą oni do "Reichu", czy kierunek ten się zmienił?

Polacy jeżdżą pracować za granicą?

Tuż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, oraz do Strefy Schengen Polacy masowo ruszyli do pracy sezonowej za granicą. Dawniej było to związane z brakiem pracy i perspektyw w kraju, dzisiaj to głównie chęć szybszego i większego zarobku w krajach o wyższych pensjach niż nad Wisłą.

Kto wyjeżdża na pracę sezonową?

Dawniej wiek nie miał takiego znaczenia, jeśli już, były to już osoby wykształcone. Dzisiaj to głównie uczniowie i studenci, którzy chcą zarobić na wakacje, bądź na samodzielne życie na studiach. Przy okazji wybierają kierunki często takie, by pracę łączyć ze zwiedzaniem ciekawych turystycznie miejsc. Głównie są to mieszkańcy województw: opolskiego, dolnośląskiego i pomorskiego. To od 21 do 50 tysięcy osób na województwo. Co ciekawe z Podlasia w 2023 roku było to zaledwie... 6 osób.

Dokąd Polacy wyjeżdżają na pracę sezonową?

Długość takiego wyjazdu to najczęściej do 3 miesięcy, choć dość często zdarzają się wyjazdy od kwartału do pół roku. Główne kierunki nieznacznie się zmieniły. Lideruje Holandia, na drugim miejscu Niemcy, na trzecim Cypr. Dalej są także: Austria, Dania, Norwegia, Francja, Wielka Brytania, Szwajcaria i Irlandia. Liczba osób, które jeżdżą na pracę sezonową stale rośnie od końca pandemii.

Zobaczcie, dlaczego Polacy spóźniają się do pracy