Czy 11 listopada można jeść mięso?

i

Autor: hobbyknipse/Pixabay/CC0

Gęsina na Świętego Marcina - czy w piątek 11 listopada można jeść mięso?

2022-11-09 7:55

11 listopada to dzień który szczególnie obchodzony jest w Poznaniu. Dzień Św. Marcina to także zwyczaj jedzenia gęsiny - nieco zapomnianego, ale wracającego do łask mięsa gęsiego. Jednak w tym roku 11 listopada przypada w piątek, który według nauki kościoła katolickiego jest dniem w którym należy powstrzymać się od pokarmów mięsnych. Jak to jest - czy w piątek, 11 listopada możemy jeść mięso?

Piątek dla katolików jest dniem pokutnym i zgodnie z obowiązującymi Kościół katolicki zasadami należy wówczas zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W tym roku Święto Niepodległości 11 listopada wypada właśnie w ten dzień tygodnia. Czy w piątek, 11 listopada można jeść mięso? 

Zgodnie z czwartym przykazaniem kościelnym nie można. Przykazanie te głosi iż "dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post". Jednak jak się okazuje jest od tej reguły odstępstwo, które może

Czy można jeść mięso 11 listopada - Dyspensa na Święto Niepodległości

- Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 11 listopada 2022 r. dla wiernych Archidiecezji Poznańskiej i wiernych przebywających na terenie archidiecezji - taki komunikat pojawił się na stronie Archidiecezji Poznańskiej. Oznacza to, iż katolicy będą mogli jeść mięso 11 listopada, więc każdy bez popełniania grzechu będzie mógł spróbować gęsiny.

Dyspensy są publikowane na stronach poszczególnych diecezji - udziela jej biskup, jednak zgodnie z prawem lokalnie, dla swojej parafii, może to zrobić także proboszcz.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!