Tropikalna gorączka dotarła do Europy. Eksperci ostrzegają: chorych będzie przybywać

i

Autor: fot. Getty Images Tropikalna gorączka dotarła do Europy. Eksperci ostrzegają: chorych będzie przybywać

region

Gorączka zachodniego Nilu dotarła do Wielkopolski. Co wiadomo o zakażonym?

2024-10-27 7:37

Gorączka zachodniego Nilu pojawiła się już w Polsce. Jeden z przypadków zdiagnozowano u nastoletniego chłopca, który niedawno wrócił z Egiptu. Jak przekazał Paweł Grzesiowski z Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się kolejne zakażenie i dotyczy ono Wielkopolski. Jak objawia się gorączka zachodniego Nilu?

Gorączka zachodniego Nilu w Polsce. Są zakażeni

Podczas rozmowy z PAP Paweł Grzesiowski z Głównego Inspektoratu Sanitarnego potwierdził kolejne zakażenie gorączką zachodniego Nilu. Jednym z pierwszych zakażonych jest nastolatek, który kilkanaście dni temu trafił do krakowskiego szpitala. Wcześniej był na rodzinnych wakacjach w Egipcie.

- To jest osoba, która wróciła z zagranicy z zapaleniem mózgu o dosyć łagodnym przebiegu. Nie ma kompletnie żadnego powiązania (z pierwszą osobą), więc to jest po prostu zbieg okoliczności, że dwie osoby w tym samym mieście pojawiły się w tak krótkim czasie z podobnym podejrzeniem - bo badania są wstępne, ale oczywiście już kierunkują nasze podejrzenia. Choroba nie przenosi się między ludźmi, są to dwa niezależne i nie powiązane ze sobą przypadki, to bardzo ważne, aby nie tworzyć atmosfery zagrożenia - powiedział Grzesiowski.

Wcześniejszy przypadek dotyczył osoby, która nie była zagranicą. Prawdopodobnie zaraził go zarażony komar.

O kolejnym zakażeniem poinformowało Radio Poznań. Jak się okazało, jest zakażenie gorączką zachodniego Nilu w Buku (powiat poznański). Okazuje się, że jest nim... koń. Jak zaznacza lekarz weterynarii, nie wykluczono uśpienia konia. Decyzja jeszcze nie została podjęta. Zwierzę zaraziło się prawdopodobnie od chorego komara.

Kilka dni temu ogłoszono, że w województwie wielkopolskim też było spore skupisko ptasiej grypy. Zwierzęta zostaną zutylizowane.

Objawy gorączki zachodniego Nilu

Jak zaznaczają lekarze, gorączką zachodniego Nilu nie można zarazić się od człowieka. Dlatego chory wracający z zagranicznych wakacji nie zaraża innych. Dlatego też w teorii nie występuje możliwość wybuchu epidemii. GZN przenoszą dzikie ptaki i komary, które są zarażone konkretnym flawiwirusem. Występuje on głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie, ale od lat notowane są coraz częstsze przypadki w Europie i Ameryce Północnej. Wszystko przez sprzyjający komarom zmieniający się klimat.

Objawy gorączki zachodniego Nilu pojawiają się od 1-6 dni po ugryzieniu. Dzieci przechodzą chorobę łagodniej, a nastolatki - wysoka gorączka, bóle głowy.

Typowe objawy gorączki zachodniego Nilu:

  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • złe samopoczucie,
  • wysypka
  • wymioty.
  • obrzęk węzłów chłonnych.

80% zakażony przechodzi to bezobjawowo. Gorączkę zachodniego Nilu leczy się bezobjawowo.

W Poznaniu pożegnali zmarłego członka One Direction