Indie czy Bharat? Skąd pomysł na taką nazwę?
"The Indian Express" relacjonuje, że nazwa "Bharat" nie jest przypadkowa. Jak się okazuje określenie to jest integralną częścią hinduskiej tożsamości. Nawet współcześnie używa się jej do opisywania kraju w wielu indyjskich językach.
Powszechnie stosowana na Zachodzie nazwa "Indie" sięga natomiast swoim rodowodem języka perskiego, z którego trafiła do starożytnej greki, a następnie rozpowszechniła się w językach europejskich. Obydwie nazwy pojawiają się w anglojęzycznej wersji Konstytucji Indii z 1949 roku. Jej tekst rozpoczyna się słowami "Indie, czyli Bharat, będą Unią Stanów" - czytamy w serwisie wiadomosci.gazeta.pl
Nowa nazwa nie wszystkim się podoba
Portal BBC relacjonuje, że Mohan Bhagwat - lider promującej hinduski nacjonalizm organizacji Rashtriya Swayamsevak Sangh uznawany za ideologicznego mentora BJP, mówił o zmianie nazwy - Czasami używamy nazwy "Indie", aby ci, którzy mówią po angielsku, zrozumieli. Ale musimy przestać to robić. Nazwa "Bharat" pozostanie "Bharatem" w każdym miejscu na świecie - mówił lider w przemówieniu, cytowany przez serwis.
Tym samym, "The Indian Express" komunikuje, że politycy opozycji są kategorycznie przeciwko pomysłowi Mohan Bhagwat. Twierdzą, że BJP zakłamuje historię, a także ma zamiar podzielenia indyjskiego społeczeństwa. Z kolei dziennikarze Al-Jazeery podkreślają, że zdaniem lokalnych mediów rząd może zadecydować o przyjęciu uchwały zmieniającej nazwę kraju podczas wrześniowego posiedzenia parlamentu, które będzie trwało od 18 do 22 września. Jednocześnie program posiedzenia nie został jeszcze opublikowany, więc doniesienia te nie są oficjalnie potwierdzone - relacjonuje serwis wiadomosci.gazeta.pl.
Jesteście ciekawi, jak wygląda jedno z najbardziej luksusowych miejsc na świecie? Mowa o Rambagh Palace, który zajął pierwsze miejsce na liście najlepszych luksusowych hoteli na świecie w 2023 roku.