Stary Rynek po remoncie

i

Autor: materiały prasowe Stary Rynek po remoncie

Jak będzie wyglądał Stary Rynek po przebudowie? Zobacz NAJNOWSZE PLANY! [WIDEO]

2020-12-22 16:10

Rozpoczęły się poszukiwania projektanta i wykonawcę rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ulicy Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. W ciągu pięciu najbliższych dni w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pojawi się ogłoszenie przetargowe dotyczące najbardziej rozpoznawalnej i reprezentacyjnej przestrzeni Poznania. A jak zmieni się Stary Rynek? Zobaczcie najnowsze wizualizacje.

O tej inwestycji mówi się już od kilku dobrych lat. Mowa oczywiście o przebudowie płyty Starego Rynku. 

Ta inwestycja pozwoli przywrócić wizytówce Poznania dawny blask. Przygotowaliśmy ją solidnie, by prace trwały możliwie najkrócej. Stary Rynek to nasze dziedzictwo i musimy o nie dbać. Ale naszym celem jest też poprawa komfortu poruszania się w obrębie tej historycznej przestrzeni. Ta inwestycja, której zapewniliśmy współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej, pozwoli poznaniakom oraz odwiedzającym miasto turystom korzystać z płyty Starego Rynku bez przeszkód przez wiele lat

mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. 

Polacy o świętach w pandemii. Maseczki przy wigilijnym stole?
Jak dobrze znasz zwierzęta z poznańskiego ZOO? [QUIZ]
Pytanie 1 z 15
Alpaka zamieszkująca stare ZOO ma na imię...
Aplaka z poznańskiego ZOO

Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca zaprojektuje i w ciągu maksymalnie 270 dni od podpisania umowy uzyska wykonalne pozwolenie na budowę, a roboty budowlano-montażowe zakończą się najpóźniej 730 dni po podpisaniu umowy.

W efekcie robót powstanie nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Teren objęty rewaloryzacją pokryją kamienna kostka i płyty kamienne. Wykorzystany zostanie również zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Poruszanie się po nowej nawierzchni ułatwi  obniżenie chodników w stosunku do płyty Starego Rynku i przebudowywanych fragmentów ulic do 2 cm.

Pod rewaloryzowaną nawierzchnią powstanie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi, zmodernizowane bądź przebudowane zostaną sieci wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa. 

Na Starym Rynku pojawią się trzy wyspy zieleni - klomby z drzewami i siedziskami, a także wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał, a także nowe ławki i siedziska, zlokalizowane na starorynkowej płycie oraz w Pasażu Kultury, który powstanie na ul. Jana Baptysty Quadro. Będzie to miejsce do organizowania wydarzeń kulturalnych, które będzie dysponowało m.in. mobilną sceną i czasowym, składanym zadaszeniem.

Odnowa nawierzchni Starego Rynku zostanie również wykorzystana do wykonania nowej izolacji ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej.

A jak zmieni się Stary Rynek po przebudowie? Zobacz najnowsze wizualizacje: