Jazda autostradą w różnych warunkach pogodowych

i

Autor: mat. prasowy

Jazda autostradą w różnych warunkach pogodowych

2022-09-05 8:00

To, że maksymalna dozwolona prędkość poruszania się po autostradzie wynosi 140 km/h, wcale nie oznacza, że musisz jechać po niej jak najszybciej. Jazda samochodem powinna być uzależniona od warunków panujących na drodze, np. pogody. O czym należy pamiętać podczas mgły, dużego nasłonecznienia lub opadów deszczu i śniegu?

Droga hamowania a droga zatrzymania

Dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych jest istotne przede wszystkim ze względu na to, że wpływa na czas potrzebny do zatrzymania pojazdu.

Droga zatrzymania pojazdu zależy od reakcji kierowcy (trwającej zwykle 0,1-1,5 sekundy), uruchomienia hamulców i drogi hamowania, czyli odcinka między chwilą zadziałania układu hamulcowego a całkowitym zatrzymaniem pojazdu. Duże nasłonecznienie lub mgła mogą opóźnić reakcję kierowcy, z kolei śliska powierzchnia wydłuża drogę hamowania.

Przykładowo: jadąc 90 km/h po suchym asfalcie i w korzystnych warunkach pogodowych, na zatrzymanie pojazdu potrzebujesz około 75 metrów. Odcinek ten wydłuża się dwukrotnie, jeśli na jezdni zalega śnieg i czterokrotnie w przypadku oblodzonej nawierzchni. Brzmi niewiarygodnie? Być może. Jednak jak weźmiesz pod uwagę, że jadąc maksymalną prędkością 140 km/h, pokonujesz w ciągu sekundy dystans 40 metrów, to perspektywa trochę się zmienia.

Jazda autostradą a warunki pogodowe

Zjawiska atmosferyczne takie jak śnieg czy oblodzenie zdarzają się na autostradzie rzadko. Służby autostradowe czuwają nad stanem drogi przez cały czas, zwłaszcza zimą. Jednak to nie jedyne sytuacje, które w istotny sposób wpływają na jazdę samochodem. Jak zatem dobrze przygotować się do kierowania pojazdem w zależności od pogody?

  • Opady deszczu (skutek: śliska jezdnia). Zmniejsz prędkość pojazdu (ale tak, by nie utrudniać płynnej jazdy innym kierowcom) i zachowaj większy dystans między kolejnymi pojazdami. Droga zatrzymania wydłuża się w takich warunkach o 1/3 względem suchej jezdni.
  • Mgła (skutek: zmniejszenie widoczności nawet poniżej 100 m). Podobnie jak w przypadku opadów deszczu – dostosuj prędkość i pamiętaj o dystansie. Ważna jest również większa koncentracja w trakcie jazdy.
  • Burza (skutek: śliska jezdnia, rozpraszające błyski). Ogranicz prędkość i maksymalnie skoncentruj się na kierowaniu, bacznie obserwując sytuację na drodze.
  • Silne porywy wiatru (skutek: wpływ na stabilność jazdy). Uważnie kontroluj pojazd, starając się regularnie równoważyć siłę wiatru. Uwzględnij to szczególnie podczas wykonywania manewrów (np. wyprzedzania).
  • Duże nasłonecznienie (skutek: oślepiające słońce). Załóż okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z filtrem polaryzacyjnym i filtrem UV. Zadbaj jednak o to, by kolor szkieł nie zaburzał w istotny sposób rzeczywistości, np. kolorów znaków.

W przypadku trudnych warunków pogodowych stosuj się do zasady ograniczonego zaufania. Staraj się przewidywać zachowania innych kierowców, by odpowiednio reagować na nietypowe zdarzenia. Pamiętaj także, by manewry wykonywać płynniej i delikatniej.

Jak nauczyć się jeździć po autostradzie?

Autostrada jest specyficznym rodzajem drogi. Poruszanie się po niej wymaga odpowiednich umiejętności – nawet jeśli warunki pogodowe są sprzyjające. Chcesz, by Twoja jazda była pewna, komfortowa i bezpieczna? Zapisz się na Kurs Jazdy na Autostradzie i szlifuj swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów!