Podróże

Jezioro turkusowe w Wielkopolsce. Jest piękne i niebezpieczne. Jak tam dojechać? [ZDJĘCIA]

2024-07-09 10:22

Turkusowe jezioro niedaleko Konina (woj. wielkopolskie) to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu. Gdy za oknami jest ładna pogoda, w jego okolicach pojawiają się prawdziwe tłumy. Woda tam ma piękny kolor, ale kontakt z nią może być niebezpieczny dla zdrowia/ Jak dojechać do Jeziora Turkusowego? Podpowiadamy! Zobaczcie też piękne zdjęcia z tego miejsca.

Jezioro Turkusowe pod Koninem. Gdzie się znajduje?

To miejsce wśród mieszkańców Wielkopolski ma dwie nazwy – Jezioro Turkusowe i Jezioro Lazurowe. To sztuczny zbiornik o powierzchni kilkudziesięciu hektarów. Lazurowe Jezioro swój kolor zawdzięcza dużej zawartości węglanu wapnia. Zrobiło się poważnie, wręcz naukowo, ale już wyjaśniamy. Zbiornik ten został utworzony w miejscu wyrobiska po dawnej Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. W miesiącach letnich zjeżdżają tam turyści praktycznie z całego kraju.

Lazurowe Jezioro. Jak dojechać z Poznania?

Ta nietypowa atrakcja turystyczna jest oddalona od Poznania o około 100 kilometrów. Samochodem pokonanie tej trasy zajmie Wam niecałe półtorej godziny. Jak dojechać do Lazurowego Jeziora z Poznania? Możecie wybrać trasę szybszą, ale płatną. Ta prowadzi przez autostradę A2. Musicie zjechać zjazdem na drogę nr 25 w kierunku Konina i Kalisza. Tą droga jedziecie cały czas prosto. W miejscowości Czarków, na rondzie, jedziecie prosto w drogę nr 264. Tam dojeżdżacie do Woli Łaszczowej. I jesteście na miejscu. Druga trasa pozwala ominąć płatne odcinki autostrady A2. Wtedy musicie kierować się na Swarzędz i Wrześnię. Następnie na Konin. Ta trasa będzie jednak nieco dłuższa i mniej komfortowa. Ale jeżeli lubicie trasę z pięknymi widokami, koniecznie wybierzcie tę opcję.

Jezioro Lazurowe: Czy można się kąpać?

Wielokrotnie padają też pytania o możliwość kąpieli w tym zbiorniku. Dla fanów pluskania się mamy złą informację. W jeziorze NIE MOŻNA SIĘ KĄPAĆ. Wszystko to ze względu na właściwości wody. Ma ona odczyn silnie zasadowy. Nie zaleca się też spacerów zbyt blisko brzegu lazurowego jeziora. Są grząskie i niestabilne, więc istnieje ryzyko ugrzęźnięcia. Jeżeli chcecie zobaczyć jezioro z najlepszej perspektywy, możecie skorzystać z punktu widokowego. Ten znajduje się w północnej części jeziora na wysokości 115 m.n.p.m.

A jak wygląda Jezioro Lazurowe? Zobaczcie zdjęcia naszego czytelnika, Rafała: 

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Pytamy o szczegóły we flagach. Bijemy brawo za 10/15

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Jakie barwy ma flaga Polski?
Listen on Spreaker.