Słońce

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Kosmos

Już wkrótce "sztuczne zaćmienie" Słońca. ESA wyniesie w przestrzeń kosmiczną specjalną sondę

Dosłownie kilka dni temu zazdrościliśmy Amerykanom, że tak licznie mogli obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Teraz Europejska Agencja Kosmiczna planuje wynieść w kosmos sondę, która ma stworzyć z Ziemią i Słońcem układ taki, jak podczas zaćmienia. Wszystko po to, by badać koronę słoneczną.

ESA stworzy sztuczne zaćmienie?

W poniedziałek, 8 kwietnia duża część Amerykanów i mieszkańców Meksyku mogła obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Teraz to zjawisko chce wykorzystać Europejska Agencja Kosmiczna, która w kosmos wystrzeli sondę. Ma ona ustawić się w układzie podobnym do układu Ziemia-Księżyc-Słońce podczas zaćmienia.

Nowe badania korony Słońca

Korona Słońca to miejsce, w którym powstają wiatry słoneczne, który wbrew pozorom ma ogromny wpływ na nas. Zbyt silny wiatr może zniszczyć ziemskie sztuczne satelity, tworzy barwne zorze polarne, oraz może zaszkodzić naszej infrastrukturze energetycznej. Dzieje się to podczas koronalnych wyrzutów masy.

Jak badać koronę słoneczną?

Korona słoneczna jest dużo ciemniejsza od otoczenia, więc by ją zbadać, trzeba zasłonić jaśniejszą część Słońca. Najlepsze są więc do tego zaćmienia. ESA oprócz urządzenia badającego wyśle w przestrzeń kosmiczną tzw. okulter oddalony o 150 metrów od koronografu tak, by przysłonić mocniejsze światło słoneczne.

Zobaczcie, jak w Polsce oglądano zaćmienie

Zaćmienie słońca 2022. Tłumy warszawiaków pod obserwatorium astronomicznym UW