Kończąca się wraz z tym miesiącem kadencja była najdłuższą w najnowszej historii samorządu terytorialnego. Wprowadzona w 2018 r. nowelizacja ustawy wydłużyła jej okres z czterech do pięciu lat. Następnie w 2022 r. zdecydowano o przedłużeniu VIII kadencji organów samorządu terytorialnego do 30 kwietnia 2024 r. Pierwsza sesja obecnej Rady Miasta Poznania odbyła się 19 listopada 2018 r., setna - ostatnia - 16 kwietnia 2024 r.
Czym w historii zapiszę się miniona kadencja rady miejskiej?
VIII kadencja Rady Miasta Poznania to czas, który trwale zapisze się w historii stolicy Wielkopolski. Obfitował on w wydarzenia wymagające zbiorowego wysiłku wszystkich poznanianek i poznaniaków, jak walka z pandemią COVID-19 czy wsparcie naszych sąsiadów ze wschodu po wybuchu w Ukrainie. Były jednak także chwile radosne, wzmacniające lokalną społeczność, do których zaliczyć można chociażby świętowanie w 2019 r. 300-lecie przybycia pierwszych osadników z Bambergu do Poznania.
- Był to czas pełen znaczących wydarzeń i trudnych wyzwań. Wiele z nich miało charakter globalny, jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie, które silnie wpłynęły na miasto i jego mieszkańców. W pierwszym przypadku z dnia na dzień trzeba było zmienić sposób funkcjonowania, wejść w tryb zdalnej pracy i nauki oraz wdrożyć procedury ograniczające emisję wirusa. W drugim - uruchomić system pomocowy dla uchodźców, ale także wspierać walczącą Ukrainę - podsumowuje minione 5 lat Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania VIII kadencji.
- Mijająca kadencja pełna była wyzwań, z jakimi nigdy wcześniej samorząd się nie mierzył. Mimo trudnego i niespokojnego czasu, władze samorządowe starały się, by bieżące funkcjonowanie naszego miasta nie zostało zakłócone, a zaplanowane i rozpoczęte przedsięwzięcia - były realizowane - dodaje przewodniczący Ganowicz.
Kiedy ślubowanie złożą nowi radni?
Wybrani w kwietniowych wyborach samorządowych radni złożą ślubowanie 7 maja, podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta Poznania. Wówczas na urząd prezydenta zaprzysiężony zostanie ponownie Jacek Jaśkowiak, wybrany w głosowaniu 21 kwietnia. Transmisję obrad z poznańskiego Ratusza będzie można śledzić na żywo w internecie - na stronach poznan.pl i bip.poznan.pl.
Rada Miasta Poznania składa się z 34 radnych. Podczas I sesji zostanie dokonany wybór przewodniczącego rady oraz jego zastępców. Kadencja organów samorządu terytorialnego trwa 5 lat.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł:
Jak wyglądały wybory samorządowe w Poznaniu? Zobaczcie w naszej galerii!