Lewicowy polityk zainaugurował kampanię w Poznaniu
W sobotę, 25 stycznia z wyborcami spotkał się lider Związkowej Alternatywy, a dawniej dziennikarz i publicysta lewicowy Piotr Szumlewicz, który jakiś czas temu ogłosił chęć startu w wyborach prezydenckich, które odbędą się 18 maja. Jest jednym z blisko dwudziestu kandydatów na kandydata, ponadto jednym z czterech po stronie lewicowej, obok Magdaleny Biejat, Adriana Zandberga i Joanny Senyszyn.
Odważne postulaty Piotra Szumlewicza
O swoich postulatach mówił na konferencji prasowej Piotr Szumlewicz. - Jestem zdziwiony, że prawie 5 proc. PKB wydajemy na zbrojenia, a z drugiej strony lekceważy się te wymiary bezpieczeństwa, które w obecnej sytuacji są nawet ważniejsze. Chodzi o zabezpieczenie lotnisk, wodociągów i dobre funkcjonowanie kolei, profesjonalna administracja skarbowa. My tego nie mamy. Niedawno wyciekły dane tysięcy pracowników skarbówki. Takie rzeczy powinny być bezwzględnie chronione - przekazał lider Związkowej Alternatywy. Zaznaczył przy tym, że jako prezydent będzie dążył do zmniejszenia wydatków na obronność. - Czas na jawność płac, jawność finansów organizacji zaufania publicznego, jawność konkursów z wysokimi kryteriami merytorycznymi, jawność negocjacji zakładowych, surowe kary dla nieuczciwych pracodawców, układy zbiorowe dla całej gospodarki, równe płace za tę samą pracę, ochronę aktywistów przed procesami ze strony władzy i korporacji - pisze Szumlewicz w mediach społecznościowych. Ponadto apeluje do pozostałych lewicowych kandydatów o rezygnację i poparcie jego kandydatury po stronie lewicowej. Piotr Szumlewicz liczy na szybkie zebranie 100 tysięcy podpisów i wynik w wyborach na poziomie 15 procent.
Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025
Do 4 kwietnia kandydaci mają czas na zgłoszenie swoich kandydatur i przekazanie stu tysięcy podpisów. To wtedy poznamy pełną listę kandydatów, którą zobaczymy na karcie wyborczej 18 maja. Obok znanych nazwisk w przestrzeni publicznej, jak: Adrian Zandberg, Grzegorz Braun, Karol Nawrocki, Magdalena Biejat, Marek Jakubiak, Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen, Szymon Hołownia, w Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrowano już komitety wyborcze Macieja Maciaka, Marka Wocha i Wiesława Lewickiego. Ponadto swój start w wyborach zgłaszają między innymi, wyżej wspomniany Piotr Szumlewicz, także: Joanna Senyszyn, Paweł Tanajno, Romuald Starosielec, czy Krzysztof Stanowski.