wybory

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Wybory prezydenckie 2025

To będą rekordowe wybory prezydenckie w Polsce? Kim są mniej znani kandydaci na kandydatów?

2025-01-22 10:03

Ruszyła kampania wyborcza. Trwa rejestracja potencjalnych kandydatów na kandydata w Państwowej Komisji Wyborczej. Ich zawsze jest znacznie więcej, niż ostatecznie na liście wyborczej w dniu wyborów, gdyż wielu z nich nie zbiera wymaganych do kandydowania stu tysięcy podpisów. W 2025 roku chęć startu zgłosiło już 15 kandydatów. Czeka nas rekord chętnych? Kim są mniej znani kandydaci?

Kandydaci w wyborach prezydenckich w Polsce 2025

15 stycznia ruszyła kampania wyborcza, a co za tym idzie rejestracja komitetów wyborczych w wyborach prezydenckich, które odbędą się 18 maja (ewentualna druga tura 1 czerwca). Aktualnie (stan na 22 stycznia rano) komitety zarejestrowało 6 komitetów wyborczych. Chęć startu w wyborach jednak zapowiedziało już oficjalnie aż 15 kandydatów. Do startu ostatecznie wymagane jest zebranie sto tysięcy podpisów, które należy złożyć do 4 kwietnia. Wtedy, mimo wielu chętnych, którzy zarejestrowali komitety i zebrali wstępnie tysiąc podpisów tych kandydatów jest znacznie mniej. Czy tak będzie w tym wypadku? Czy czekają nas wybory z rekordową liczbą kandydatów (jak dotąd rekordowy był 1995 rok, gdy było 14 kandydatów). W 2015 i 2020 roku mieliśmy kandydatów znanych, ale niespodziewanych, jak Paweł Kukiz i Szymon Hołownia. W 2025 roku takim kandydatem może być Krzysztof Stanowski. W dodatku największe partie także wystawiają swoich kandydatów. Będą też jednak tacy, których nie znamy. Chcemy teraz przybliżyć ich sylwetki.

Kim jest Piotr Szumlewicz?

Piotr Szumlewicz to 48-letni lewicowy dziennikarz i działacz związkowy, który w grudniu 2024 roku ogłosił chęć startu w wyborach prezydenckich. Nie byłoby to jego pierwsze spotkanie z polityką, gdyż już w 2015 roku startował do Sejmu, jako bezpartyjny kandydat z list Lewicy. Szumlewicz pracował w TVP, Interii, Dzienniku Gazecie Prawnej, Superstacji, czy Halo.Radio. Od 2012 roku był członkiem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). W 2019 roku został przewodniczącym Związkowej Alternatywy.

Kandydat Bezpartyjnych Marek Woch. Kto to taki?

Federacja Bezpartyjnych i Samorządowców zatwierdziła w grudniu 2024 roku Marka Wocha, jako ich kandydata. Jest prawnikiem, startował w wyborach parlamentarnych w 2023 roku z listy Bezpartyjnych Samorządowców z okręgu lubelskiego do Sejmu. Jego postulatem jest m.in. zmiana systemu w Polsce z parlamentarno-gabinetowego, na prezydencko-parlamentarny. Jest także za utworzeniem m.in. Polskiej Gwardii Narodowej pod nadzorem prezydenta.

Bezpieczeństwo. Rozwój. Społeczeństwo. Postulaty Katarzyny Cichos

Kolejna, szerzej nieznana kandydatka na kandydatkę na prezydenta to Katarzyna Cichos. Pracuje ona na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest w trakcie tworzenia Platformy Rozwoju Polski. W programie łączy rozwój z poszanowaniem wartości, religii i tożsamości. Zapowiada chęć tworzenia partnerstwa z Azją Środkową. Chce doprowadzić do zjednoczenia Polaków.

Ten kandydat chce "Normalnego Kraju". Wiesław Lewicki

Kolejnym mniej znanym, acz będącym w polityce kandydatem jest Wiesław Lewicki, lider prawicowej partii "Normalny kraj", która powstała w 2015 roku. W 2023 roku nieskutecznie startował z okręgu kieleckiego w wyborach parlamentarnych do Sejmu. Jego partia, jak i on sam chce bliższych stosunków z Chinami, innymi krajami Azji i Europy Środkowo-Wschodniej, likwidacji testów w edukacji i nauce, oraz dodatku przychodowego dla przedsiębiorców.

Kim jest kandydatka porozumienia Polaków, Dominika Jasińska?

Kolejną kandydatką na kandydatkę jest Dominika Jasińska, mentorka z Gdańska, liderka projektu Obejmując Polskę. Zamierza być prezydentką obywatelską. Z wykształcenia jest polonistką, prowadzi firmę szkoleniową i jest mediatorką. Chce zjednoczyć Polaków, budować zgodę i porozumienie.

Kalendarz wyborczy w wyborach prezydenckich 18 maja

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, który ruszył po ogłoszeniu przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię wyborów prezydenckich na 18 maja, do 24 marca komitety wyborcze mają czas na utworzenie ich w PKW. Do 4 kwietnia natomiast kandydaci mają czas na złożenie 100 tysięcy podpisów w PKW pod ich poparciem. Na tej podstawie powstanie oficjalna lista kandydatów na prezydenta, którą zobaczymy na karcie wyborczej podczas pierwszej tury.

Zobaczcie, gdzie w Wielkopolsce była najwyższa frekwencja wyborcza podczas wyborów samorządowych 2024

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: