Kazimierz Biskupi. Wieś pod Koninem ponownie stanie się miastem?
Kazimierz Biskupi uzyskał lokację miejską już w 1286 roku. Jednak ostatecznie prawa miejskie Kazimierz Biskupi utracił w 1870 roku - po powstaniu styczniowym. Dzisiaj wójt gminy walczy o to, by ponownie uzyskać prawa miejskie. O sprawie informuje lokalny portal LM.
Wójt gminy Kazimierz Biskupim - Grzegorz Maciejewski - powołał pięcioosobowy zespół, którego zadaniem jest opracowanie wniosku o nadanie praw miejskich miejscowości. - Po rozmowach z mieszkańcami, z liderami różnych stowarzyszeń, na początek chcieliśmy określić, jaki to będzie czasookres, jakie byłyby z tym związane koszty – powiedział wójt, cytowany przez LM.
Jakie kryteria trzeba spełnić, by wieś otrzymała prawa miejskie?
Trzeba spełnić pewne warunki, by dana miejscowość mogła zmienić status ze wsi na miasto. Oto niektóre kryteria:
- liczba mieszkańców musi wynosić minimum 2000 osób;
- ważne jest wyodrębnione centrum miejscowości;
- co najmniej 60 proc. mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej;
- konieczność posiadania infrastruktury technicznej m. in. wodociągów oraz kanalizacji, ewentualnie: posiadanie praw miejskich w przeszłości;
- portal topagrar.pl przypomina, że 1 stycznia 2024 roku prawa miejskie otrzymały 34 miejscowości.
Historia Kazimierza Biskupiego
Kazimierz Biskupi to miejscowość z niesamowitą historią. Wieś została założona najprawdopodobniej przez Kazimierza Odnowiciela w połowie XI wieku. Od około 1237 roku do 1504 roku była własnością biskupów lubuskich. Biskup lubuski Konrad otrzymał od Przemysława II w 1286 roku prawo lokowania miasta z targiem w Kazimierzu.
W 1328 roku Władysław Łokietek potwierdził, że Kazimierz to miasto. Na początku XV wieku klucz kazimierski liczył 15 wsi. Miejscowość zasłynęła w średniowieczu jako miejsce kultu Pięciu Braci Męczenników. Kult ten odrodził się za sprawą Andrzeja Łaskarza Gosławskiego
Kazimierz Biskupi był prywatnym miastem... szlacheckim!
Na stronie gminy opublikowano wiele ciekawych informacji. W 1405 roku Kazimierz Biskupi miał władze miejskie, a w miejscowości organizowany był cotygodniowy targ. Mało tego, w latach 1794-1864 Kazimierz Biskupi był prywatnym miastem szlacheckim. Miejskość stanowiła ośrodek dużych dóbr należących do różnych rodzin.
Znaczące zmiany zaszły dopiero w 1866 roku, po dekrecie uwłaszczeniowym. W tamtym okresie Kazimierz Biskupi stał się miastem wolnym, a w 1870 został przemianowany... na osadę miejską. Nadal mogły odbywać się w nim targi i jarmarki, ale była to już gmina wiejska z wójtem i Radą Gminy.
W okresie międzywojennym głównym źródłem utrzymania było rolnictwo i wspomagające rzemiosło. Gmina należała do ubogich, o zabudowie drewnianej i gliniano-słomianej.
Jak przypomina LM, to nie pierwszy pomysł, by przywrócić Kazimierzowi Biskupiemu prawa miejskie. Pierwsze pogłoski pojawiły się w 2018 roju. Ówczesny wójt Jan Sikorski zapowiedział konsultacje w tej sprawie. Nie doszły one do skutku, w przeprowadzonych kilka miesięcy później wyborach samorządowych Sikorski nie uzyskał bowiem reelekcji.