Plecak

i

Autor: Pixabay W Olsztynie 62-latek ukradł plecak dziecku. Mężczyzna został zatrzymany. Zdj. ilustracyjne.

Nauka

Kiedy Dzień Wagarowicza? Czy za ucieczkę z lekcji grożą duże konsekwencje?

2024-03-11 13:32

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Wagarowicza! Jak zawsze wypada on w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. W tym roku jest to czwartek, czyli dzień nauki w szkole. Czy warto udawać się na wagary w tym dniu? Jakie konsekwencje grożą uczniowi za ucieczkę z lekcji?

Dzień Wagarowicza - skąd wzięła się ta tradycja?

Pierwsze nielegalne świętowanie tego dnia zaczęło się jeszcze w latach 80. Uczniowie zrywali się tego dnia z lekcji zazwyczaj po topieniu Marzanny. Chociaż początkowo taki zwyczaj oburzał nauczycieli i rodziców, to obecnie ten dzień zazwyczaj obchodzony jest w taki sposób, aby uczniowie pozostali bezpiecznie w szkołach i nie stresowali się zajęciami czy sprawdzianami. To właśnie w Dzień Wagarowicza najczęściej organizowane są wycieczki szkolne, wyjścia do kina czy zawody sportowe. W wielu szkołach nadal organizowane jest tradycyjne palenie lub topienie Marzanny. 

Co grozi uczniom za ucieczkę z lekcji?

Wagary nasilają się zwłaszcza w okresie wiosennym, a potęguje je ładna, słoneczna pogoda. Dzień Wagarowicza to święto znane wszystkim. Jednak czy to oznacza, że tego dnia można bez konsekwencji opuszczać lekcję? Wagarowanie tego dnia ma takie same konsekwencje jak każdego innego dnia. Jeśli opuścicie tego dnia szkołę bez wiedzy rodziców i nauczycieli to czeka was nagana ze strony nauczyciela i powiadomienie rodziców.

Trudno będzie uniknąć konsekwencji, bo informacja o nieobecności bardzo szybko znajdzie się w Librusie i dotrze do rodziców. Warto również pamiętać, , że za nagminne opuszczanie lekcji grożą obniżone sprawowanie i zaległości, które czasami trudno nadrobić i które zazwyczaj przekładają się na gorsze oceny.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!