Z miasta

Kiedyś grali tutaj wielcy sportowcy. Dziś Arena zarasta krzakami i niszczeje

2024-08-21 11:28

Hala Arena była kiedyś sportową wizytówką Poznania. Gościli tutaj najlepsi sportowcy. Z biegiem lat traciła ona na znaczeniu, w innych miastach powstawały nowoczesne obiekty i Poznań został w tyle. Na modernizację czekają wszyscy, jednak na razie nie wiemy kiedy się rozpocznie.

Hala Arena - kawał historii sportowego Poznania

Decyzja o budowie hali zapadła w 1969 roku, gdy to Prezydium Rady Narodowej dla miasta Poznania stwierdziło, że potrzeba jest stworzenia sali widowiskowej. Prace budowlane ruszyły w lipcu 1972 roku. Budowa trwała 23 miesiące, a podobne obiekty powstawały wówczas w czasie 30 miesięcy. Do prac włączyli się poznaniacy, którzy wypracowali 7 tysięcy roboczogodzin. Połowa z nich przypadła poznańskiej młodzieży.

Arena została wybudowana przed terminem. 28 czerwca 1974 roku dokonał się akt ostatni wielkiego dzieła budowlanych: nastąpiło oddanie do eksploatacji hali Arena.  Poznań, dzięki inicjatywie kierownictwa Komitetu Wojewódzkiego PZPR - wzbogacił się o nowy, znakomity i niezwykle potrzebny obiekt widowiskowo-sportowy’. Koszt jej budowy wyceniono na 80 milionów złotych.

Obiekt wyposażono w specjalne urządzenia: ruchomą kabinę jezdną centralnej rampy świetlnej, umożliwiając jej obsługę oraz składany ekran umieszczony w zapadni (24m na 15m). Obydwa rozwiązania były niekonwencjonalne i zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego.

W przeszłości hala gościła m.in. polskich siatkarzy, grano tam Eurobasket, koszykarskie mistrzostwa Polski wywalczył tutaj Lech Poznań.

Powstały inne hale - Arena traciła na znaczeniu

W ostatnich latach w Polsce powstało wiele nowoczesnych hal - Gdańsk, Kraków, Łódź oraz w wielu innych miastach. Przez to Arena traciła na znaczeniu i wielkie wydarzenia wynosiły się poza Poznań. Na początku 2018 r. gospodarzem hali zostały Międzynarodowe Targi Poznańskie, które przejęły ją od POSiR-u. Wówczas koszt remontu wyceniano na 40-50 mln zł, a prace miały zakończyć się w 2020 r. Przedstawiony przez CDF Architekci w 2019 r. projekt zakładał m.in. zwiększenie liczby miejsc do 9 tys.

Kolejne przetargi nie wyłaniały rozstrzygnięć. W styczniu 2024 r. otwarto oferty potencjalnych wykonawców okazało się, że wyceniają oni prace na 480-600 mln złotych, wyraźnie przekraczając założony budżet. Obecnie hala czeka na kolejne przetargi i niszczeje.