Konsulat Rosji w Poznaniu do likwidacji
Trochę ponad miesiąc temu, 22 października minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski poinformował o tym, że konsulat Federacji Rosyjskiej w Poznaniu zakończy swoją działalność. - W ostatnich dniach sąd w Polsce uznał, że prokuratura przedstawiła mocne dowody na to, że w Polsce doszło do próby dywersji i za tą próbą stał obcy wywiad. Polski sąd nie zgodził się na dobrowolne poddanie się każe przez potencjalnego sprawcę, żądając wyższego wymiaru kary - przekazywał wtedy na konferencji prasowej Radosław Sikorski. W tej dywersji mogli brać udział pracownicy poznańskiego konsulatu.
Trwa likwidacja konsulatu Rosji w Poznaniu
Polska Agencja Prasowa poinformowała w środę, 27 listopada za Radiem Poznań o tym, że prawdopodobnie rozpoczęła się likwidacja rosyjskiej placówki konsularnej w Poznaniu. Zdjęto już wtedy tablicę informującą o znajdowaniu się tam konsulatu, nadal wisiała na maszcie flaga rosyjska. Sytuacji pilnuje Wielkopolska Policja. - Skoro konsulat z dniem 30 listopada przestanie działać, to od 1 grudnia umowa wygasa. Do poniedziałku będziemy jednak tam obecni, będziemy także zabezpieczać pikiety zaplanowane przed budynkiem - przekazał mł. asp. Andrzej Borowiak, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu PAP-owi. Rzecznik prasowy polskiego MSZ nie komentuje sprawy.
Ukraina przejmie były rosyjski konsulat w Poznaniu?
Także w środę, 27 listopada Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło się do strony polskiej o przekazanie budynku dotychczasowej placówki rosyjskiej. Miało to miejsce po słowach byłego konsula honorowego Ukrainy w Poznaniu Witolda Horowskiego. - Konsulat Ukrainy w Poznaniu jest potrzebny, ale nie powinno to być „biuro zamiejscowe” innego konsulatu - mówił Polskiej Agencji Prasowej Horowski. - Ukraina jest zainteresowana wykorzystaniem pomieszczeń byłego konsulatu generalnego Rosji w Poznaniu. Jestem wdzięczny mojemu polskiemu koledze za tę sugestię. Wysłaliśmy już do strony polskiej oficjalną notę z odpowiednim wnioskiem i czekamy na szczegóły - powiedział agencji Ukrinform minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha. Miałoby to dwa uzasadnienia. Po pierwsze - byłoby to symboliczne przekazanie konsulatu państwa-agresora, państwu atakowanemu, oraz to, że w Poznaniu i okolicach mieszka ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Obecnie obsługuje ich konsulat we Wrocławiu z Konsulem Honorowym przebywającym w Poznaniu od 2007 roku. Teraz postawienie pełnoprawnego konsulatu w stolicy Wielkopolski miałoby uzasadnienie i ułatwiłoby dostęp obywatelom Ukrainy do ich przedstawiciela.