"Kórnik" a nie "Kurnik" - dlaczego nazwę miejscowości piszemy właśnie tak?
Kórnik to wszystkim w Wielkopolsce znana miejscowość słynąca z przepięknej przyrody i historii. Śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z miejscowości która przyciąga najwięcej turystów. Miasto znajduje się w powiecie poznańskim, nad Jeziorem Kórnickim i zamieszkuje je niecałe osiem tysięcy ludzi. Wszystkim znane jest przede wszystkim Arboretum, na powierzchni którego znajduje się ponad 3500 taksonów drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych. Na tym samum terenie znajduje się także przepiękny zamek.
Wiele osób jednak zastanawia się jak poprawnie zapisywać nazwę miejscowości. W końcu słowo "Kurnik" to miejsce gdzie trzyma się drób, jednak piszemy jest przez "u otwarte". Z kolei nazwę miejscowości piszemy z kreską. Dlaczego? Kryje się za tym ciekawa historia.
"Kórnik" - dlaczego nazwę miasta piszemy właśnie tak?
Jednym z pierwszych pytań, które nasuwa się jest pytanie o pisownię nazwy miasta. Dlaczego "ó" zamiast "u"? Nazwa podpoznańskiej miejscowości Kórnik pisana przez "ó" zawdzięcza swoją pisownię XIX-wiecznemu właścicielowi miasta -Tytusowi Działyńskiemu. Przez zmianę pisowni z "u" na "ó" chciał zapobiec germanizacji nazwy. To pierwsza z legend.
Druga legenda mówi, że oryginalną pisownię wprowadził hr. Zamoyski, aby utrudnić życie Niemcom. Warto więc to pamiętać! Kórnik to nazwa miejscowości pod Poznaniem, z kolei "Kurnik" to miejsce w którym trzyma się kury.
Arboretum Kórnickie zachwyca! Zobacz jak ono wygląda! Warto odwiedzić to miejsce!
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!