Zdjęcie ilustracyjne - Święty Mikołaj

i

Autor: Bing creator

Święta

Lista zwyczajów świątecznych, które zanikają. Sprawdź czy cię zaskoczymy

2023-12-24 15:57

Święta Bożego Narodzenia odgrywają kluczową rolę w Polsce. W tym okresie stroimy choinki, mieszkania i domy, przygotowujemy tradycyjne potrawy i szukamy najbardziej trafionych prezentów. I tak od wieków! Jednak lata mijają, otaczający nas świat nieustannie się zmienia, a tym samym niektóre świąteczne zwyczaje ewoluują lub odchodzą do lamusa.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wiele tradycji świątecznych zmieniło się na przestrzeni dekad. Jesteście ciekawi, które zwyczaje są już obecnie nieaktualne? Sprawdźcie naszą listę.

TOP5 zwyczajów świątecznych, które zanikają lub się zmieniły

Choinka

Strojenie choinki pochodzi jeszcze z czasów pogańskich. - W XV wieku w polskich domach wieszano „podłaźniczki” czyli zielone gałązki świerkowe lub sosnowe na których wieszano jabłka i orzechy. W XIX wieku gospodarze coraz częściej zamiast wieszać u belki gałązki przynosili do domów całe drzewka. Na początku dekorowano je owocami, orzechami i chlebowymi ciastkami, a z czasem zaczęto wieszać na gałązkach szklane bombki i świece – czytamy w serwisie czerwonamaszyna.pl. Jednak takie choinki to już przeszłość!

Obecne świąteczne drzewka modyfikowane są pod wpływem trendu i mody, to dlatego w danym roku widzimy siwe bombki, ozdoby retro, a w kolejnym zauważamy całkowitą klasykę i oszczędność w ozdabianiu choinki. Dzisiaj wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie i jest silnie uzależnione od mody.

Prezenty

Stosy prezentów pod choinką to nowy zwyczaj. Obecnie każdy obdarowuje prezentami wszystkich członków rodziny, bez względu na wiek. Dawniej niespodzianki zarezerwowane były tylko dla dzieci. Dziewczynki dostawały kokardki i wstążki a chłopcy scyzoryki i koziki.

Wigilijna kolacja

Dzień Wigilii na polskiej wsi charakteryzowała największa zgodność ze staropolską tradycją. Zwyczaje świąteczne były pełne staropolskich wierzeń i przesądów, toteż skrzętnie pilnowano dotrzymywania tradycji, aby uciec przed nieprzyjemnymi konsekwencjami - relacjonuje serwis czerwonamaszyna.pl.

Współcześnie, jak doskonale wiemy, tradycje zależne są od rodzin. Tym samym w jednym domu praktykuje się klasycznego karpia na wigilijnym stole, a w innej rodzinie jada się łososia. W jednym mieszkaniu kładzie się sianko pod obrus, a w innym domu całkowicie pomija się tę tradycję.

Puste nakrycie i zwierzęta mówiące ludzkim głosem

Pusty talerz jaki dziś zostawiamy na wigilijnym stole dla zabłąkanego wędrowca, dawniej był przeznaczony dla powracających z zaświatów dusz zmarłych. Na Podlasiu po skończonej wieczerzy nie sprzątało się ze stołu, żeby dusze zmarłych mogły się pożywić resztkami jedzenia - czytamy w serwisie.

Dodatkowo wierzono, że w wigilijną noc zwierzęta mówią ludzkim głosem. Dzisiaj powtarza się też ten zwyczaj dzieciom, jednak dawniej traktowano go poważnie. Gospodarze i biesiadnicy nasłuchiwali wiadomości, ponieważ zwierzęta miały przepowiadać śmierć członka rodziny lub... samego nasłuchującego.

Święty Mikołaj

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci na świecie! Prawdziwy święty był biskupem Myry w Azji Mniejszej (obecnie Demre w Turcji) i jako biskup przedstawiany jest z pastorałem i infułą. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w Polsce dopiero w XVIII wieku - czytamy w serwisie czerwonamaszyna.pl.

Z czasem wizerunek Świętego Mikołaja ewoluował i do dzisiaj funkcjonuje, jako starszy pan w siwym płaszczu. 

Quiz. Czy wiesz wszystko o Świętym Mikołaju?

Pytanie 1 z 9
Na początek najłatwiejsze: kiedy w Polsce obchodzimy Mikołajki?
mikołajki
Dziadek do orzechów w Fabryce Norblina. Wciągająca wystawa na święta!