Mieszkańcy Poznania zapłacą więcej za wodę i ścieki?! Jest wniosek Aquanetu

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Mieszkańcy Poznania zapłacą więcej za wodę i ścieki?! Jest wniosek Aquanetu

Mieszkańcy Poznania zapłacą więcej za wodę i ścieki?! Jest wniosek Aquanetu

2023-03-01 17:20

Jakiś czas temu Aquanet zapowiadał, że złoży wniosek o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy. Teraz przedstawiciele firmy to uczynili i przedstawili swoje propozycje dotyczące opłat za wodę i ścieki w Poznaniu. Będzie drożej! O szczegółach piszemy na eska.pl.

Mieszkańcy Poznania zapłacą więcej za wodę i ścieki?!

Inflacja w Polsce powoduje, że wszystko drożeje. Okazuje się, że mieszkańcy Poznania już niedługo mogą płacić więcej za wodę i ścieki. Aquanet, zgodnie z zapowiedziami złożył we wtorek (28 lutego) wniosek o skrócenie obowiązywania aktualnej taryfy, wnioskując jednocześnie o zatwierdzenie nowej taryfy za wodę i ścieki.

- Aktualnie obowiązująca taryfa została zatwierdzona we wrześniu 2021 roku, jednak z uwagi na drastyczny wzrost kosztów funkcjonowania Spółki, odczuwalny niemalże w każdym obszarze, konieczna jest jej zmiana. We wniosku złożonym do Wód Polskich zaproponowaliśmy średni poziom podwyżki cen świadczonych usług w wysokości ok 20% - przekazała w komunikacie Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka Aquanet.

Ile zapłacimy za wodę i ścieki?

W komunikacie czytamy, że wnioskowana cena za wodę dla gospodarstw domowych w pierwszym roku taryfy to 5,43 brutto zł/m3 (jest to o 7,5% więcej w porównaniu z aktualną ceną), a wnioskowana cena za odbiór ścieków dla gospodarstw domowych w pierwszym roku taryfy: 9,58 brutto zł/m3 (jest to o 28% więcej w porównaniu z aktualną ceną).

- Taki poziom podwyżki ceny za wodę i ścieki przy miesięcznym średnim zużyciu (ok. 3 m3) oznaczałby wzrost o ok. 7 zł brutto dla jednego mieszkańca w skali miesiąca - wskazuje Zofia Koszutska-Taciak.

Rzeczniczka firmy wskazała, że "dla porównania sam koszt energii elektrycznej w stosunku do roku 2021 wzrósł o ponad 90%". - Żaden z naszych obiektów, czy to wodociągowy czy kanalizacyjny nie może funkcjonować bez prądu. Do realizacji procesów: pobierania, uzdatniania, dostarczania mieszkańcom do kranów wody (zapewniając przy tym odpowiednie jej ciśnienie), jak również procesów odbierania i oczyszczania zgodnie z wymaganymi normami ścieków, potrzebny jest energia elektryczna. Na sytuację Spółki w oczywisty sposób wpływa także inflacja oraz wzrost oprocentowania kredytów - powiedziała.

Sonda
Czy podobają Ci się proponowane zmiany w opłatach za wodę i ścieki w Poznaniu?