religia w szkole

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Miasto

Młodzi poznaniacy masowo rezygnują z lekcji religii. Statystyki pokazują jasno

Po raz kolejny opublikowano odsetek uczniów, którzy przez rodziców, lub samodzielnie, jeśli ukończyli 18. rok życia zrezygnowali z uczęszczania na lekcje religii. Na religię uczęszcza już mniej niż połowa poznańskich uczniów. W 2021 było to 52, a w 2022 47 procent. Wtedy to po raz pierwszy mniej niż połowa uczniów uczęszczała na religię. Jak to wygląda w poszczególnych szkołach?

Religia w szkołach

Religia w szkole nie jest przedmiotem obowiązkowym. Może zostać zastąpiona przedmiotem etyka, bądź świetlicą. Jednak, na co zwracają uwagę uczniowie i rodzice, często jest przez dyrektorów umieszczana w środku zajęć lekcyjnych, powodując kłopot dla uczniów, którzy mogliby zaczynać później, lub wcześniej kończyć lekcje.

Coraz mniej uczniów w Poznaniu uczęszcza na lekcje religii

Według danych publikowanych co roku przez poznańską Gazetę Wyborczą, kolejny rok z rzędu zmniejsza się liczba osób uczęszczających na lekcje religii w szkołach. W 2023 roku było to w szkołach podstawowych 73 procent. Po raz pierwszy w historii ta liczba jest mniejsza niż trzy czwarte. W 2021 roku było to 81, a w 2022 roku 75 procent.

Religia w szkołach średnich świeci pustkami

W szkołach średnich jest odwrotnie. "GW" podaje, że w Liceach na religię uczęszcza w 2023 roku zaledwie 29 procent uczniów, a w technikach 32 procent. W liceach w ostatnich latach ten odsetek spadł z odpowiednio 36 i 33 proc. w latach 2021-2022, a w technikach 39 i 32 procent.

Zobaczcie wielkopolskich laureatów najlepszych szkół i nauczycieli!

dr Joanna Podgórska: Nie wierzę w Boga, wierzę w umysł. Czy ruch leczy depresje? | Mellina