Nawrocki nowym patronem ronda w Poznaniu
Władysław Nawrocki zostanie patronem nowego ronda, które łączy ulice Golęcińską, Podolańską i Wojska Polskiego. Skrzyżowanie jest elementem większej inwestycji, czyli otwartej 16 czerwca drogi z wiaduktem. Trasa to połączenie Poznania z Piłą. Dzięki projektowi jadąc ul. Golęcińską do i ze Strzeszyna nie będzie już trzeba stać przed opuszczonymi szlabanami. Kierowcy będą mogli też jechać nowym śladem ul. Golęcińskiej i przez wspomniane wyżej rondo.
Prace na ul. Golęcińskiej ruszyły wiosną ubiegłego roku. Już za kilka dni, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zniknie pierwsza przeszkoda komunikacyjna, jaką był przejazd przez ruchliwą trasę kolejową przecinającą ul. Golęcińską. Dziękujemy mieszkankom i mieszkańcom Poznania za wyrozumiałość - mówił o otwarciu wiaduktu prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.
Kim był Władysław Nawrocki? To bohater wojenny
Radni z Osiedla Sołacz docenili bohatera wojennego. Władysław Nawrocki to postać o niezwykle bogatym życiorysie. Urodził się w wielkopolskim Krotoszynie. Uczestniczył w powstaniu wielkopolskim i wojnie polsko-bolszewickiej. Był kawalerem orderu Virtuti Militari oraz członkiem towarzystwa gimnastycznego "Sokół".
W okresie międzywojennym pełnił służbę w 56 pułku piechoty (1936). W latach 1922-1929 należał do 74. Górnośląskiego pułku piechoty w Lublińcu, następnie od 1929 do 1933 roku pracował jako wykładowca, w Korpusie Kadetów Nr 3 w Rawiczu. W okresie przedwojennym Nawrockiego przeniesiono do 55 Poznańskiego pułku piechoty stacjonującego w Lesznie Wielkopolskim i Rawiczu, a następnie mianowano komendantem Przysposobienia Wojskowego w Gostyniu.
Po rozpoczęciu II wojny światowej kapitan Władysław Nawrocki został skierowany do Ośrodka Zapasowego 25 Dywizji Piechoty w Kielcach. Uczestniczył w zaciekłych walkach 6 i 7 września 1939 roku, w których jego jednostka została niemal w całości zniszczona. Jeszcze w trakcie pierwszego miesiąca wojny 27 września 1939 roku został pojmany przez Rosjan. Trafił do obozu jenieckiego w Kozielsku, z którego dnia 22 kwietnia 1940 roku przewieziono go do Urzędu NKWD w Smoleńsku. Dzień później został zamordowany przez żołnierzy NKWD w Katyniu. W Wielkopolsce jest już jedno rondo Nawrockiego, w jego rodzinnym Krotoszynie.
