Jeansy

i

Autor: Pixabay Jak prać jeansy?

Recykling

Nie nosisz już jeansów? Oddaj je do recyklingu. Może powstaną z nich... cegły!

2024-05-27 9:51

To rewolucyjny pomysł pewnej francuskiej architekt - Clarisse Merlet. Kobieta wymyśliła innowacyjny proces na recykling tekstyliów. Za wszystkim stoi firma FabBRIC, która przerabia niepotrzebną odzież na cegły budowlane!

Przemysł odzieżowy nie służy środowisku - jest to powszechnie znany fakt. Najwięcej szkód dla naszego otoczenia powstaje w trakcie wytwarzania taniej odzieży. Dlatego ta kobieta postanowiła zrobić coś dla naszej planety. Szczegóły w artykule.

FabBRICK zamienia odzież... w materiały budowalne!

Wszystko zaczęło się w 2018 roku, kiedy Clarisse Merlet w ramach swojej pracy dyplomowej na studiach z architektury w Paryżu, zaprezentowała częściowe rozwiązanie dla problemu odzieżowego.

Jak relacjonuje Vibez.pl, Marlet powiedziała portalowi euronews.com: - Zastanawiałam się, jak zrobić cegłę z czegoś innego, na przykład z odpadów. Pomyślałam o przemyśle tekstylnym, który jest niezwykle zanieczyszczającym środowisko, zaraz po przemyśle budowlanym". Wspominała: "Wzięłam dwie koszulki, skompresowałam je i to się nie rozpadło. Tak powstał pomysł na FabBRICK.

Wyjątkowa koncepcja Clarisse Merlet. Czy ten pomysł pomoże naszej plancie?

W ten sposób powstała ta wyjątkowa koncepcja na recykling. Łącząc rozdrobnione tekstylia z substancją klejącą, Clarisse odkryła sposób na przekształcenie odzieży w wytrzymałe, przyjazne dla środowiska... cegły.

- Obecnie, gdy chcesz poddać recyklingowi tekstylia, główną trudnością jest to, że tak naprawdę nie możesz mieszać ze sobą różnych materiałów. Często firmy recyklingowe przyjmują tylko bawełnę lub poliester. Trzeba też usunąć wszystkie twarde części ubrań, takie jak guziki i zamki błyskawiczne, ponieważ nie wszystko przechodzi przez maszyny do recyklingu - powiedziała euronews.com, cytuje Vibez.pl.

Jest to wyjątkowy sposób na przerobienie odzieży w potrzebne materiały budowlane. Mało tego, proces produkcji znacznie zmniejsza zależność od konwencjonalnych zasobów, takich jak beton, który jest znany ze swojego negatywnego wpływu na środowisko. Jednak to nie wszystko, jak wyjaśnia vibez.pl, cegły tekstylne mają doskonałe właściwości izolacyjne, co czyni je racjonalnym wyborem dla budownictwa. Są też na tyle atrakcyjne wizualnie, że są stosowane w architekturze wnętrz. Jesteśmy ciekawi, kiedy ten innowacyjny recykling wejdzie w życie.

Zabawne nazwy lumpeksów w Poznaniu. Sprawdź naszą listę:

W Bydgoszczy padł rekord Polski w grze na instrumentach z recyklingu!