Politechnika Poznańska wzbogaciła swoją bazę o dwa samoloty. Jak dokonano inwestycji?
Samoloty trafiły na Kampus Politechniki Poznańskiej w Kąkolewie. Pojazdy to SU-22M4 „Fitter” i TS-11 „Iskra”. Inwestycji dokonano dzięki i zaangażowaniu prof. dra hab. inż. Tomasza Łodygowskiego i dra inż. Sławomira Szramy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu; Instytutu Napędów i Lotnictwa. Samoloty zostały pozyskane z zasobów Polskich Sił Powietrznych, w drodze konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczącego wparcia podmiotów promujących lotnictwo i obronność.
SU-22M4 dostarczono z 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie, a TS-11 z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Organizacja transportu oraz montaż samolotów będące sporym wyzwaniem logistycznym, ze względu na bardzo duże gabaryty konwoju, przebiegły perfekcyjnie dzięki specjalistom 16 Batalionu Remontowego w Jarocinie - piszę na swoim profilu na Facebooku, Politechnika Poznańska.
Do jakich celów są przeznaczone samoloty?
SU-22M4 jest myśliwsko-bombowym samolotem lotnictwa frontowego. Do jego zadań należało zwalczanie ruchomych i nieruchomych celów naziemnych i nawodnych, a także w mniejszej skali eliminowanie manewrujących celów powietrznych.
TS-11 to z kolei podstawowy samolot odrzutowy Sił Powietrznych. Jest przeznaczony do szkolenia pilotów z zakresu pilotażu, jak również użycia uzbrojenia. Pojazd w 1957 roku zaprojektował zespół, na czele którego stał inż. Tadeusz Sołtyk. Była to pierwsza polska konstrukcja lotnicza, którą napędzano silnikiem odrzutowym.

W jakim celu uczelnia dokonała inwestycji?
Głównym celem jest dydaktyka. Pojazdy mają stanowić pomoc naukową na kierunku Lotnictwo. Studenci będą mogli uzyskać praktyczną wiedzę o budowie, konstrukcji i wyposażeniu samolotów myśliwsko-bojowych i szkolno-treningowych sił zbrojnych LP.