Największe podwórko na świecie. To miejsce z bogatą historią
To wyjątkowe miejsce znajduje się w kolonii mieszkaniowej w Poznaniu. Mowa o bloku zbudowanym w kwartale ulic Wspólna – Rolna – Tokarska. Lokalizacja ma bogatą historię. Budowę zakończono w 1927 roku. Projektantem był Władysław Czarnecki, dla którego inspiracją były wiedeńskie Arbeiterhofy, czyli austriackie osiedla robotnicze, na których mieszkańcy mogli liczyć na liczne korzyści przysługujące im z programów socjalnych. Na osiedlu zamieszkali wysiedleńcy z Łazarza. Dziś miejsce słynie przede wszystkim z podwórka, które uchodzi za największe na świecie. Czy obiekt cieszy się sławą wśród lokalnej społeczności?
Okoliczni mieszkańcy czasami są zdziwieni. Rzeczywiście z wiedzy zaczerpniętej z internetu można stwierdzić, że to jest największe podwórko. Często w niedzielę przychodzą wycieczki. Są nawet grupy 50 osobowe, które robią zdjęcia. Jest tutaj sporo miejsca. Zmieściłoby się tutaj boisko piłkarskie - zauważa pan Marcin.

Obiekt na Wildzie ma nieprawdopodobną powierzchnię
Ogromny dziedzinie jest zabudowany właściwie jednym blokiem. To trzykondygnacyjny, zróżnicowany architektonicznie przy użyciu licznych uskoków, mansard i loggii budynek. Niezwykłą ciekawostkę o podwórku przekazali autorzy książki „Podręcznik Poznańczyka albo 250 dowodów wyższości Poznania nad resztą świata”. Według, których obiekt ma mieć aż 8400 metrów kwadratowych!
Kilka razy czytałem o podwórku w mediach społecznościowych. Myślę, że większość mieszkańców zna historię obiektu - mówi pan Ryszard.
Na miejscu trwają aktualnie intensywne prace remontowe
Na obiekcie zastały nas liczne prace modernizacyjne. Zadowolenia ze zmian nie ukrywają mieszkańcy osiedla.
Zarządca wziął się do pracy. Zmieniają elewacje, ocieplają. Wszystko idzie w dobrą stronę - podkreśla pan Ryszard.