Fundamenty kościoła świętego Stanisława odkryli najprawdopodobniej archeolodzy na placu Kolegiackim. Tajemnicze mury zostały odsłonięte naprzeciwko wejścia do Urzędu Miasta. Świątynię wybudowano jeszcze przed XIII-wieczną kolegiatą świętej Marii Magdaleny - jedną z największych i najwyższych świątyń w kraju. Na jej ślady na placu badacze wpadają od lat. O ile przypuszczenia naukowców się potwierdzą, nie będzie to pierwsze cenne znalezisko w tym miejscu, przypomina Katarzyna Parysek z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
W trakcie trwających ponad cztery lata badań, odnaleziono szczątki ponad 4 tys. pochowanych na placu Kolegiackim osób. Pochowane były zarówno w kryptach kolegiaty, jak i w mogiłach zbiorowych. Odkryto też wiele pozostałości architektury kolegiaty św. Marii Magdaleny, zwłaszcza fundamentów.
Nowe, cenne wykopalisko opóźni przebudowę placu Kolegiackiego. Odkrycie wymusiło przeprojektowanie jednego z podziemnych pomieszczeń, w którym znajdzie się aparatura fontanny i oświetlenia.
Liczba reliktów architektury w pomieszczeniu podziemnym uniemożliwia posadowienie fundamentów tego budynku, zgodnie z rozwiązaniami, zwykle stosowanymi w praktyce. A to powoduje potrzebę dokonywania kolejnych zmian projektowych.
Przebudowa placu ma się zakończyć wiosną przyszłego roku.