Nowy autobus Citaro Fuel Cell. Nowoczesny pojazd testowany na poznańskich drogach
Producent przedstawia eCitaro Fuell Cell jako zeroemisyjny pojazd, który jako główne źródło energii wykorzystuje prąd z baterii. Ten ma być w wydajny sposób uzupełniany o energię pozyskiwaną z wodoru. Sprawia to, że zasięg autobusu na jednym tankowaniu i ładowaniu baterii wynosi co najmniej 450 km.
W zależności od zaprogramowanego trybu eCitaro Fuell Cell może jechać tylko z wykorzystaniem wodoru albo z wykorzystaniem zarówno energii z ogniwa, jak i z baterii. Możliwe jest również ustawienie trybu inteligentnego: wówczas program uwzględnia specyfikę konkretnej trasy i tak ustawia zasilanie, aby pojazd był jak najbardziej ekonomiczny. Dzięki temu nasz autobus przekracza granice tego, co do tej pory wydawało się nieosiągalne – wyjaśnia Alexander Skrzypczak, przedstawiciel Daimler Buses Polska, na łamach strony MPK Poznań.

Do kiedy pojazd będzie testowany na ulicach Poznania?
12-metrowy eCitaro Fuel Cell przewozi już pierwszych pasażerów. Jak podkreśla MPK Poznań jest to możliwe dzięki współpracy z Daimler Buses Polska. Pojazd będzie testowany do 28 kwietnia br. To czas w trakcie, którego mają się z nim zapoznać pracownicy zaplecza technicznego oraz kierowcy. Testy mają ocenić czy autobus jest odpowiedni dla poznańskich realiów.
Autobus, który jednocześnie może przewieźć 68 pasażerów, w tym 29 na miejscach siedzących, będzie sprawdzany także w ruchu miejskim – dziś kursuje na linii 169, w kolejnych dniach będzie przewoził pasażerów na liniach 169, 178 i 190 (na czas testów w MPK Poznań uzyskał numer boczny 1600) - czytamy na stronie MPK Poznań.
Katarzynki 2024 - Wystawa autobusów przy Galerii Panorama. Zobacz zdjęcia!
Polecany artykuł: