Stary Rynek w Poznaniu

i

Autor: Beniamin Piłat - Radio Eska Stary Rynek w Poznaniu

Ogródki gastronomiczne zostają do końca listopada. Tak miasto chce wspierać restauratorów

2020-10-19 14:00

W czasach pandemii każde dodatkowe miejsce, w którym można przyjąć klientów jest dla restauratorów na wagę złota. Kolejne limity gości w pomieszczeniach to dla nich prawdziwe wyzwanie. Dlatego urzędnicy proponują pomoc - przedłużają sezon na ogródki gastronomiczne o miesiąc.

Koronawirus wpłynął mocno na wszystkie sfery naszego życia. Wprowadzane kolejne restrykcje wyjątkowo mocno odczuwają w kieszeniach restauratorzy. Wprowadzenie strefy żółtej lub czerwone to dla nich ogromne straty. Mniejsza liczba klientów w restauracji to mniej pieniędzy. Ogromną pomocą są w takiej sytuacji ogródki. Na świeżym powietrzu jest bezpieczniej, a więc można przyjąć więcej gości. Normalnie sezon na nie kończy się w październiku. W tym roku będzie inaczej.

ESKA XD #005

Ogródki gastronomiczne mogą zostać do końca listopada

Chcąc wspomóc restauratorów, urzędnicy zaproponowali wydłużenia sezonu na ogródki gastronomiczne. Zazwyczaj kończył się on w październiku. W tym wyjątkowym roku będą mogły zostać o miesiąc dłużej.

- Wprowadzane są nowe restrykcje, mniej ludzi w lokalach. Dlatego miasto chce pomóc restauratorom i proponujemy przedłużenie wynajmu ulic, do końca listopada.

Co oznacza to słowo?

Pytanie 1 z 10
Komiwojażer to:

Mówi Agata Kaniewska z ZDM-u.

Aby skorzystać z tej propozycji, restauratorzy w październiku muszą zgłosić się do Zarządu Dróg Miejskich ze stosownym wnioskiem. Urzędnicy go rozpatrzą i dostosują opłatę. Te w tym roku są znacznie niższe.

Do tej pory opłata dzienna za metr kwadratowy wynosiła, w zależności od lokalizacji od 1 zł do 40 gr W tym roku obniżono je o połowę. Dokładną wysokość należności za wynajem miejsca pod ogródki gastronomiczne radni ustalą podczas listopadowej sesji.

Obecnie w Poznaniu funkcjonuje ponad 300 ogródków i mniejszych stoisk promocyjnych.