Turystyka

Osada w Biskupinie. Tutaj zaczyna się podróż w czasie. Zobacz, jak żyło się prawie 3000 lat temu

2024-10-17 14:50

Muzeum Archeologiczne i Osada w Biskupinie to ważny punkt na Szlaku Piastowskim. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, to koniecznie poznajcie historię tego miejsca. Tylko tam można cofnąć się w czasie. Więcej szczegółów znajdziecie w artykule.

Biskupin jest to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Na terenie miejscowości znajduje się stanowisko archeologiczne z epoki brązu. Jest to bardzo ważny punkt na Szlaku Piastowskim.

Kilka słów o Szlaku Piastowskim

Portal regionwielkopolska.pl przypomina, że Szlak Piastowski przebiega przez Wielkopolskę i Kujawy. Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków, wiodący do miejsc związanych z okresem tworzenia państwowości polskiej i okresem piastowskim.

Jednocześnie Szlak Piastowski to wciągająca wycieczka na kilka dni. Poniżej portal proponuje kilka tras, zawierających wybrane miasta i atrakcje turystyczne:

  • Trasa I:

Gniezno

  • Trasa II:

Gniezno - Kłecko - Wągrowiec - Tarnowo Pałuckie - Łekno - Żnin - Wenecja - Gąsawa - Biskupin - Marcinkowo Górne - Gniezno

  • Trasa III:

Gniezno - Grzybowo - Konin - Ląd - Pyzdry - Gniezno

Biskupin. Co wiemy o osadzie sprzed niemal 3000 lat?

Osada w Biskupinie powstała ok. 2700 lat temu w okresie kultury łużyckiej. Zbudowano ją na wyspie, jednak z biegiem czasu, na skutek obniżenia poziomu wody w jeziorze, osada przekształciła się w półwysep. Co więcej, miejsce to było zamieszkane przez ok. 1000 osób.

By wpłynąć na bezpieczeństwo ludzi zamieszkujących osadę, dzisiejszy Biskupin, otoczono drewnianym wałem o konstrukcji skrzyniowej długości 460 metrów. Konstrukcja wznosiła się na wysokość 6 metrów, a dla zabezpieczenia przed pożarem, obłożono ją warstwą gliny. To jednak nie wszystko, przed falami i lodem, chronił go drewniany falochron o szerokości 3 – 8 metrów. Solidność konstrukcji wymagała poświęceń, dlatego w tym celu ścięto ok. 4 tysiące drzew. Do osady można było się dostać przez bramę, której zwieńczenie stanowiło jednocześnie doskonały punkt obserwacyjny.

Wewnątrz osady znajdowało się 13 rzędów domów połączonych ze sobą szczytami. Każdy z nich miał powierzchnię ok. 80 m², na którą składała się izba z przedsionkiem zajmowanym zimą przez zwierzęta gospodarskie. W izbie na jednym wspólnym łożu spała cała rodzina składająca się z 7 – 10 osób, tutaj też znajdowało się palenisko z którego dym wydostawał się przez niewielki otwór w dachu. Co ciekawe w chatach tych nie było okien, panował więc tam ciągły półmrok. Jednakowe wyposażenie wszystkich domostw świadczy o jednolitej strukturze biskupińskiej społeczności - podaje regionwielkopolska.pl.

Osada w Biskupinie dzisiaj

Obecnie w skansenie można obejrzeć wnętrza trzech zrekonstruowanych chat oraz sprzęty jakimi posługiwali się mieszkańcy osady. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością.

Warto dodać, że skansen archeologiczny w Biskupinie stanowił też plan dla kilku realizacji filmowych. Kręcono tu ujęcia do filmów Jerzego Hoffmanna m. in. Ogniem i mieczem.

Więcej informacji o osadzie w Biskupinie znajdziecie stronie internetowej muzeum.