Wielkopolska / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Wielkopolska / zdjęcie ilustracyjne

Historia

Skąd wzięła się nazwa Wielkopolska? Dlaczego tak mówi się na nasz region?

Wielkopolska to najstarsza kraina geograficzna Polski, dawniej nazywana po prostu Polską. Gdy tylko nasz kraj się powiększył, dołączyły do niej tereny dzisiejszej Małopolski, można było jakoś rozróżnić te dwa terytoria. Tak też się stało i nazwa Wielkopolska pozostała do dzisiaj. Kiedy pierwszy raz użyto tego terminu i kto to zrobił? Przeczytacie w poniższym artykule!

Wielkopolska - najstarszy polski region!

To w Wielkopolsce siedzibę mieli pierwsi polscy władcy. To w Wielkopolsce rozpoczęła się polska państwowość. Mieszko I przyjął chrzest, poślubił Dobrawę. A następnie jego syn, Bolesław Chrobry został koronowany. To ten region najdłużej pozostawał w granicach Polski ze wszystkich. Jej historycznymi stolicami, obok Poznania jest także Kalisz. Historycznie dzielona na: Krajnę, Ziemię poznańską, Ziemię kaliską, Ziemię wałecką i Ziemię wschowską. 

Skąd wzięła się nazwa "Wielkopolska"?

Wielkopolska jako nazwa zaistniała dopiero w XIII wieku. Wcześniej nazywana była "Polonią", czyli łacińską nazwą "Polska". Wielkopolska, jako "Polonia Maior" została użyta w 1257 roku przez benedyktyna Macieja z Lubinia pod Kościanem. Następnie w 1262 roku użyto nazwy "Maior Polonia", 40 lat później Mayor Polonia. W XIV wieku używano nazw: Polonia Magna, Grossen Polan, Gross Polen, a w języku staropolskim: "Wyelkey Polscze".

Dlaczego Wielkopolska?

Nazwa Wielkopolska zaczęła być używana do rozróżnienia z coraz ważniejszą Małopolską ze stolicą w Krakowie. To właśnie od Wielkopolski i zamieszkuje nią plemię Polan pochodzi nazwa Polska. Choć ślady ludzi na tym terenie można znaleźć już 13 tysięcy lat temu. Pierwsze ślady osadnicze pochodzą ze Wschowy. 3 tysiące lat później ślady osadnicze znaleziono na terenach należących dzisiaj do Poznania (Janikowo i Komandoria). W okolicach 5000 roku przed naszą erą osady pojawiły się także na poznańskich Szelągu i Dębcu. Później to już kultura, którą możemy dzisiaj podziwiać w Biskupinie. Po niej, różne rozległe pleniona rozciągały się po terenie całej Wielkopolski. W V wieku dotarli tu pierwsi Słowianie (głównie Serbowie), którzy po przeniesieniu się na Zachód, w stronę dzisiejszych Niemiec zostali zastąpieni przez Polan.

Zobaczcie, gdzie dzisiaj najgęściej osiedlają się Wielkopolanie!