Wielkopolska - najstarszy polski region!
To w Wielkopolsce siedzibę mieli pierwsi polscy władcy. To w Wielkopolsce rozpoczęła się polska państwowość. Mieszko I przyjął chrzest, poślubił Dobrawę. A następnie jego syn, Bolesław Chrobry został koronowany. To ten region najdłużej pozostawał w granicach Polski ze wszystkich. Jej historycznymi stolicami, obok Poznania jest także Kalisz. Historycznie dzielona na: Krajnę, Ziemię poznańską, Ziemię kaliską, Ziemię wałecką i Ziemię wschowską.
Skąd wzięła się nazwa "Wielkopolska"?
Wielkopolska jako nazwa zaistniała dopiero w XIII wieku. Wcześniej nazywana była "Polonią", czyli łacińską nazwą "Polska". Wielkopolska, jako "Polonia Maior" została użyta w 1257 roku przez benedyktyna Macieja z Lubinia pod Kościanem. Następnie w 1262 roku użyto nazwy "Maior Polonia", 40 lat później Mayor Polonia. W XIV wieku używano nazw: Polonia Magna, Grossen Polan, Gross Polen, a w języku staropolskim: "Wyelkey Polscze".
Dlaczego Wielkopolska?
Nazwa Wielkopolska zaczęła być używana do rozróżnienia z coraz ważniejszą Małopolską ze stolicą w Krakowie. To właśnie od Wielkopolski i zamieszkuje nią plemię Polan pochodzi nazwa Polska. Choć ślady ludzi na tym terenie można znaleźć już 13 tysięcy lat temu. Pierwsze ślady osadnicze pochodzą ze Wschowy. 3 tysiące lat później ślady osadnicze znaleziono na terenach należących dzisiaj do Poznania (Janikowo i Komandoria). W okolicach 5000 roku przed naszą erą osady pojawiły się także na poznańskich Szelągu i Dębcu. Później to już kultura, którą możemy dzisiaj podziwiać w Biskupinie. Po niej, różne rozległe pleniona rozciągały się po terenie całej Wielkopolski. W V wieku dotarli tu pierwsi Słowianie (głównie Serbowie), którzy po przeniesieniu się na Zachód, w stronę dzisiejszych Niemiec zostali zastąpieni przez Polan.