Ranking

Oto najwyższe budynki w Poznaniu. Sprawdź to zestawienie. Który wieżowiec jest na pierwszym miejscu? [ZDJĘCIA]

Stolica Wielkopolski słynie z wielu obiektów, zabytków i miejsc. Jednak nie zapominajmy, że jak na rozwinięte miasto przystało, posiadamy także wiele wieżowców. Jesteś ciekawy, które budynki włączyliśmy do naszego rankingu? Więcej szczegółów w artykule.

Ranking najwyższych budynków w Poznaniu

Jesteście ciekawi naszego zestawienia? Sprawdźcie listę 7 najwyższych wieżowców w Poznaniu i przekonaj się, który obiekt możemy śmiało nazywać najwyższym wieżowcem stolicy Wielkopolski.

Collegium Altum

Collegium Altum powstał w latach 1979-95 zgodnie z wówczas obowiązującymi normami przeciwpożarowymi i energetycznymi, które obecnie są od dawna nieaktualne. Obiekt jest świeżo po remoncie.

Gruntowna modernizacja to przede wszystkim naprawa i ocieplenie ścian osłonowych, sufitów, dachów. Zostały usunięte płyty azbestowo-cementowe, które były w ścianach. Wymieniono okna, drzwi zewnętrzne i całkowicie wymieniono oświetlenie LED, a także założono nowe okablowania IT – mówiła nam Marta Andrzejewska. - Z takich ciekawostek to ułożyliśmy 18 kilometrów kabli. Zostało ocieplonych 8,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni. Wymieniliśmy 1200 okien i ta nasza słynna czerwona blacha, która jest na zewnątrz, to wymieniliśmy jej ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych – dodała.

Andersia Tower

Obiekt znajduje się w ścisłym centrum Poznania przy Pl. Andersa, w sąsiedztwie biurowca PFC oraz Starego Browaru. Również bliskość Dworca Głównego oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich sprawia, że jest to bardzo komfortowa lokalizacja.

Andersia Tower składa się z 21 pięter naziemnych i funkcji biurowo-hotelowej, a także dwóch podziemnych przestrzeni, na których oprócz 200 miejsc parkingowych wydzielono pomieszczenia magazynowe.

Poznań Financial Centre

Trzecie miejsce zajmuje obiekt o wysokości 91 metrów, czyli Poznańskie Centrum Finansowe. Budynek usytuowany na Placu Andersa w Poznaniu. Biurowiec klasy A, liczący 91 metrów wysokości i 20 kondygnacji: 18 nadziemnych i 2 podziemne; powierzchnia użytkowa wynosi 22 tys. m². Zaprojektowany w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.

Poznań Financial Centre otrzymał nagrodę im. Jana Baptysty Quadro za najlepiej zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny w 2000 roku w Poznaniu.

Wysokościowiec Towarowa

Wysokościowiec Towarowa 39, znany jest też pod nazwą Delta 4. Budowa budynku rozpoczęła się w styczniu 2017, a zakończyła się w wrześniu 2020 roku. Projekt gmachu powstał w pracowni Sipińscy - Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich, natomiast jest to projekt inwestycyjny Ataner. W pobliżu stoją zespół mieszkalny Delta 3, budynek Delta i budynek Towarowa 41.

Novotel Poznań Centrum

Hotel znajduje się przy pl. Andersa 1, w centrum miasta. Obecnie w budynku funkcjonuje Novotel Poznań Centrum oraz Ibis Poznań Centrum.

Budynek liczy 21 kondygnacji, z czego w momencie powstania 16 zajmowały pokoje dla gości. Posiadał 994 miejsca noclegowe i 1160 gastronomicznych. 

Wieżowiec Bałtyk

Wieżowiec położony przy ul. Franklina Roosevelta 22 w Poznaniu, w pobliżu Ronda Kaponiera na osiedlu samorządowym Jeżyce.

Biurowiec wybudowano w miejscu, w którym dawniej stał budynek mieszczący kultowe kino „Bałtyk”. Stąd nadano mu taką nazwę. Obiekt oglądany z każdej strony - za każdym razem prezentuje się inaczej. Za całość koncepcji architektonicznej budynku odpowiada holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Nathalie de Vries.

Nowy Rynek E

Nasze zestawienie zamyka biurowiec Nowy Rynek E. Konstrukcja budynku ruszyła w pierwszym kwartale 2021, a budowa zakończyła się w kwietniu tego roku. Powierzchnia czternastopiętrowego biurowca to prawie 29 tys. m.kw. Gmach zaprojektowany został przez architektów z pracowni JEMS Architekci, a Skanska z Warszawy jest jego inwestorem.

Jeżeli jesteście ciekawi ile metrów ma każdy z wymienionych budynków, to koniecznie obejrzyjcie naszą galerię.

Lista najwyższych budynków w Poznaniu [ZDJĘCIA]