Oto nowe tablice rejestracyjne! Co się zmieniło? Czy trzeba wymienić dotychczasowe?

2020-07-29 13:00 DR
Tablica rejestracyjna Poznań / zdjęcie ilustracyjne
Autor: Dominik Rutkowski / Radio Eska Tablica rejestracyjna Poznań / zdjęcie ilustracyjne

Kolejne zmiany dla kierowców. Tym razem chodzi o nowe tablice rejestracyjne. Te można zobaczyć na autach zarejestrowanych po 11 lipca. Czym się różnią nowe tablice rejestracyjne od dotychczasowych? Czy kierowcy muszą się udać do urzędu, by wymienić swoje blachy na nowe? Przeczytajcie więcej na stronie internetowej ESKI Poznań.

11 lipca w Polsce zaczął obowiązywać nowy wzór tablic rejestracyjnych. Jednak jeżeli liczyliście na rewolucyjne zmiany, musimy Was zasmucić. Tablice rejestracyjne w pojazdach nie zmieniły się drastycznie. Cały czas jest ta sama czcionka, wielkość, charakterystyczny niebieski pasek po lewej stronie i naklejka z hologramem. Ta ostatnia jest formą zabezpieczenia tablic. I właśnie bezpieczeństwa dotyczy zmiana, o której mowa. Nowe tablice rejestracyjne posiadają wygrawerowanego orzełka, numer certyfikatu oraz numer rejestracyjny pojazdu. Tablice grawerowane są techniką laserową, a to oznacza, że będą one trudne do podrobienia. Tak przynajmniej twierdzą urzędnicy.

Nowe tablice rejestracyjne – czy trzeba zmieniać dotychczasowe?

Co wprowadzenie nowych wzorów tablic rejestracyjnych oznacza dla kierowców? Tak naprawdę niewiele. Nie ma bowiem obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych na nowe. Te, które posiadamy w swoim aucie zachowują ważność. Gorzej sytuacja będzie wyglądała w przypadku zgubienia jednej tablicy rejestracyjnej. Do tej pory można było zgłosić się do urzędu z prośbą o wydanie jednego duplikatu. Teraz też będzie to możliwe, ale nie dla wszystkich.

>> Poznań: OBOWIĄZKOWA segregacja śmieci już wkrótce! Możemy zapłacić za błąd sąsiada!

Z nieoficjalnych informacji wynika, że jeżeli Twoje tablice rejestracyjne mają ponad 1,5 roku (wtedy pojawiły się tablice z węższą czcionką), nie będzie można wyrobić jednego duplikatu. W takim przypadku trzeba będzie wyrobić duplikat dwóch tablic rejestracyjnych i oczywiście za obie zapłacić. W przypadków nowszych tablic nie powinno być takich komplikacji.

Stadion Śląski świętuje 64. urodziny

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.